banner200
banner222
05 Ekim 2012 Cuma 10:49
'Esad’ın işine yarar'
banner188
banner213
banner230
 Gazetenin önde gelen yazarlarından Zvi Bar’el tarafından kaleme alınan yazıda, meclisten alınan Türkiye sınırları dışında operasyon yapma yetkisinin bir savaş niyeti veya savaş ilanı anlamına gelmediği belirtilerek, “Türkiye bir kez saldırmaya karar verirse, elinin altında dünyanın en büyük altıncı ordusu var. Bu, 2.200’den fazla uçak ve helikopteriyle, Suriye’nin modası geçmiş silahlarla donatılmış ve muhaliflere karşı mücadelede bütün zaafları ortaya çıkmış ordusunu kolayca yenebilecek, iyi donatılmış bir ordu. Fakat ‘tampon bölge’ gerekçesiyle bile Suriye’nin işgal edilmesi muhtemelen Suriye lideri Beşşar Esad ile şu ana kadar Suriye’den Türkiye topraklarına ateş açılmasını bile kınamayan Rusya’nın işine yarayacaktır” denildi.

Yazıda, birkaç ay önce Esad’ın İsrail’e karşı cephe açarak Suriyelilerin dikkatlerini iç çatışmadan başka yere çekmesinden endişe edildiği hatırlatılarak şu sözlere yer verildi:

“Şimdi aynı endişeler Türkiye için de geçerli. ‘Batının ve Siyonistlerin çıkarlarına hizmet ettiği gerekçesiyle zaten Suriye’nin düşmanı ilan edilmiş olan Türkiye bunun için iyi bir düşman olacak ve Esad istediğini elde edecektir.


Türkiye’yi Suriye topraklarına girmesi için kışkırtmak ayrıca Rusya, Çin ve İran gibi Suriye dostlarının da konuya dahil olmasına ve dolayısıyla iç savaşın uluslararası bir çatışmaya dönüşmesine yol açarak Esad’a zaman kazandırabilir.”
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol