banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
31 Mayıs 2016 Salı 16:42
Erzurum'da 'usulsüz arsa satımı' davası

ERZURUM

Erzurum'un Aziziye ilçesindeki bir arsanın, "Belediye başkanlığınca sahte belge düzenlenerek "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) finans sağlamak üzere satışının sağlandığı" iddiaları üzerine, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucu açılan davada, eski ilçe belediye başkanı Fatih Cengiz'in de bulunduğu 36 sanık, yarın mahkeme önüne çıkacak.

Aziziye ilçesindeki bir gayrimenkulün, "Aziziye Belediye Başkanlığınca sahte belge düzenlenerek 4 Mayıs 2011'de FETÖ/PDY'ye finans sağlamak üzere satışının sağlandığı" iddiaları üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca, "kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve silahlı terör örgütüne üye" olma suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonucunda başsavcılık tarafından iddianame hazırlanarak Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Sanıklar hakkında 13 yıl 6 aydan, 32 yıla kadar hapis cezası isteniyor

İddianamede, şu tespitlere yer verildi:

"İhalede düzenlenen tutanaklardan, ihaleye tek bir tüzel kişilik olan Ufuk Nil Özel Eğitim ve Yurt İşletmeciliği İnşaat Taahhüt Gıda Turizm Pazarlama Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketinin katıldığı ve toplam muhammen bedel olan 91 bin 140 lira bedeli, sembolik artış ile 91 bin 250 lira teklif vererek ihale komisyon üyeleri tarafından düzenlenen tutanak ile kayıt altına alındığı ortaya çıktı. Bahse konu geçen şirket, dilekçe ile iskan alma talebini Aziziye Belediyesine iletmiş, Erzurum Valiliği Kadastro Müdürlüğü 6 bin 673 ada 1 no'lu parselin tescil kaydına uygun şekilde bildirimleri hazırlanarak ilgili tapu müdürlüğüne gönderilmesi sonucu söz konusu parselin tamamı 13 bin 950 metrekare olup tamamı hissedarlı maliklere ait olduğundan, kadastronun bu cins tahsisi tescil bildirime göre bina tescili yapılamamıştır fakat şirketin dilekçesi ile tamamlanan inşaatta yapı kullanım izin belgesi talep etmesi üzerine belediye görevlilerince yapı kullanım izin belgesi tanzim edilerek onaylandığı gözlendi."

İddianamede, tutuklu sanıklardan dönemin Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz ve eski İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Şenol Kaba hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma" suçlarından 13 yıl 6 aydan, 32 yıla kadar hapisle cazalandırılması, diğer sanıklar hakkında ise "Silahlı terör örgütüne üye olma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma" suçlarından 5 yıldan 32 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezaları talep edildi.

Muhabir: Muhammet Mutaf

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 31.05.2016 16:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177