banner200
banner235
banner225
08 Şubat 2013 Cuma 10:33
Ergin Saygun tahliye edildi
banner188
banner213
banner230
 Yargılandığı Balyoz Planı davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen emekli Orgeneral Ergun Saygun'un kızı Ece Saygun, babasının tahliyesini geceyarısı öğrendi. Oldukça sevinçli olduğu gözlenen Ece Saygun, verilen karar ile ilgili olarak, 'Babam yarın uyanacak ve ben ona diyeceğim ki; 'Tosun paşam özgürsün artık' dedi. 

Babasının yattığı Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde bekleyen Ece Saygun, haberi televizyonlardan öğrendiğini ifade ederek, büyük sevinç yaşadığını kaydetti. Duygularını aktaran Saygun, 'Yani ilk duyduğumda Cemal Süreyya'nın şiiri geldi aklıma 'Özgürlüğün geldiği gün, o gün ölmek yasak'. Babam şu anda yoğun bakımda uyutuluyor. Bugün yaklaşık 10 saat süren bir ameliyat geçirdi. Yarın yavaş yavaş uyandırmaya başlayacaklar. Nasıl bekleyeceğim bilmiyorum. İnşallah gözlerini açacak ve ben ona diyeceğim ki tosun paşam özgürsün artık. Birlikte boğazı seyredeceğiz. Çok garip bir duygu içerisindeyim şu an. Babama bunu söyleyemeyeceksem hiçbir anlamı yok. Şu an en büyük duam babamın yarın gözlerini açması. Tahliye kararıyla ilgili belge henüz elime ulaşmadı. Ağabeyim cezaeviyle görüşüyor. Oraya faks gitmiş. Birazdan ceza infaz kurumu memurları gelip tahliye işlemlerini gerçekleştirecek. Babam yarın gözlerini açsa bile bir ay daha hayati riski devam edecek. Zaten bizim tahliye olmamıza imkan yok en azından kapısında jandarma durmayacak, gardiyanlar olmayacak.' Şeklinde konuştu.

Sevincini ağabeyi Tolga Saygun'a sarılarak karşılayan Ece Saygun, oldukça heyecanlı göründü.

Emekli Orgeneral Ergin Saygun'un oğlu Tolga Saygun da kardeşine sarılarak sevincini paylaştı. Hastane önünde kardeşine sarılan Tolga Saygun'un oldukça sevinçli olduğu dikkat çekti.

Diğer yandan Silivri Ceza İnfaz Kurumu memurları, tahliye kararını içeren dosyayı Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne getirdi. Sabaha karşı 04.20 sıralarında getirilen dosya, Emekli Orgeneral 'un eşi Nermin Saygun'a bildirdi.

SAYGUN'UN OĞLU: BABAMIN AYILAMAMA RİSKİ VAR

'Balyoz Planı' davasında yargılanan ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye kararı verilen Ergin Saygun'un oğlu Tolga Saygun, babasının tahliye olmasına rağmen şu anda uyutulduğunu ve hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi. Babasının ayılamama riskinin olduğunu söyleyen Tolga Saygun, "Dün söylendiği kadarıyla sabah ayıltmaya çalışacağız dendi; fakat ayılmama gibi bir risk var dediler. Hayati tehkile halen devam ediyor" dedi. 

Tahliye kararının ardından Silivri Cezaevi'nden yetkililer Ergin Saygun'un bulunduğu Fatih Sultan Mehmet Kalp Damar ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne geldi. Ceza İnfaz Kurumu görevlileri, kararı Saygun'un kızı Ece Saygun'a imzalatarak tebliğ etti. Ergin Saygun'un cezaevinde bulunan bir miktar parası da kızına teslim edildi. Emekli generalin yattığı oda önünde bekleyen jandarma ekipleri ise kararın ardından hastaneden ayrıldı. Kararın tebliğ edilmesinin ardından Saygun'un eşi Nermin, kızı Ece ile oğlu Tolga Saygun sevinçlerini birbirlerine sarılarak paylaştı.

Emekli generalin oğlu Tolga Saygun, daha sonra hastane önünde gelişmeleri takip eden basın mensuplarına konuştu. Karar sonunda mutlu olduklarını söyleyen Tolga Saygun, babasının sağlık durumuyla ilgili gelişmeleri aktardı. Babasının hala uyutulduğunu ve durumunun kritik olduğunu söyleyen Saygun, "Karar sonrası mutlu olduk. Keşke bu tip hastalıklara sebebiyet vermeyecek tarihte alınsaydı bu karar. Bu kadar ameliyatlara, ölüm risklerine gerek kalmasaydı. Babamın ameliyata girerken söylediği gibi Allah devlete zeval vermesindir. Biz her zaman dediğim gibi yere düşen bayrağı alırız, yolda yürümeye devam ederiz. Şuan da tek düşüncemiz bu sabah inşallah ayıltılma çalışması sonrası babamın ayıltılmasıdır. Babamın sağlından başka bir düşüncemiz yoktur. Dün söylendiği kadarıyla sabah ayıltmaya çalışacağız dendi; fakat ayılmama gibi bir risk var dediler. Hayati tehlike halen devam ediyor. İnşallah her geçen gün bu riskleri birer birer ortadan kaldıracaktır. Mahkemede de söylediği gibi 'Beni öldüremeyeceksiniz' sözünün arkasında duracaktır" dedi. 

Bir basın mensubunun, son zamanlardaki sağlık durumunun kararı hızlandırdığı yönündeki sorusuna Tolga Saygun, "Biz bu kararları neyin hızlandırdığı, neyin yavaşlattığı konusunda çok fazla açıklama yapmak istemiyoruz. Eğer bu ameliyat kararı hızlandırdıysa bunun takdirini de sizlere bırakıyorum. Bir karar alınması için bu ülkede herhangi bir davada insanlar bu kadar ölüm riski olan ameliyatlar eşiğine geliyorsa benim söyleyecek bir şeyim yok artık" diye konuştu. 

Bir basın mensubunun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birkaç gün önce muvazzaf ve tutuklu generallerin tutukluluk halleriyle ilgili yaptığı açıklamanın karar da etkili olup olmadığıyla ilgili sorusuna ise, oğul Saygun, "Ülkemizde yargı bağımsızdır. Başbakanımız kendi görüşünü bildirmiştir diye düşünüyorum. Başbakan'ın bu açıklamasının bir etkisinin olmadığını düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

Kararla ilgili açıklama yapan emekli Orgenaral Saygun'un avukatı Sedat Küçükyılmaz, "Cezaevi müdürü tarafından mahkemenin vermiş olduğu karar bize tebliğ edildi. Aslında 25 Aralık'ta verilmesi gereken bir karar bugüne kaldı. Daha önce de söylediğim gibi Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'nin verdiği raporda Ergin Saygun'un hastane kalması enfeksiyona neden olabileceği, kalp kapakçıklarının virüs kapabileceği bildirilmişti. Hastane kalmaması gerektiği de açıkça yazılıydı; ancak mahkeme bu raporu yeterli görmedi." diye konuştu.

Cihan
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2013 10:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol