banner200
banner222
24 Ocak 2016 Pazar 14:07
Ergenekon davasının ilk mahkeme başkanı Köksal Şengün sert konuştu
banner188
banner213
banner230

Ergenekon davasının ilk mahkeme başkanı Köksal Şengün Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'e Cemaat ve AKP ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şengün, "Yargıda 5 bin civarında Cemaatçi hakim ve savcı olduğunu belirtiyor. Bunları nasıl temizleyecekler? Canavarı kendileri yarattılar. Ortaklıkları en az 10 yıl sürdü" ifadelerini kullandı.

Ergenekon davasının ilk mahkeme başkanı Şengün, 13 Temmuz 2001'de "yer değiştirme cezasıyla" bir alt görev yeri sayılan Bolu'ya düz hakim olarak atanmıştı. Şengün HSYK 2. Dairesi tarafından bazı kritik davaların savcı ve hakimlerinin açığa alınıp sonra da meslekten çıkarılmasını değerlendirdi.

Saygı Öztürk'e konuşan Şengün şunları söyledi:

"Canavarı bu hükümet yarattı. Ararlarında ortaklık vardı. Biraz kendilerine dokununca akılları başlarına gelmiş. Buna kargalar güler. Dönemin HSYK'sı tarafından bana haksız-hukuksuz bir biçimde yer değiştirme cezası verildi. Yargıda bu ceza, meslekten çıkarmanın bir altıdır. O kadar itiraz etmeme rağmen başvurularım hep reddedildi. Yeni HSYK dönemimde önceki dönem cezalarının yeniden incelenmesine ilişkin yasa hükmü gereğince dosyam incelendi ve cezamı bu hale getirdiler. Şimdi sözde düzeltmek istiyorlar ama bu anlayışla, bu yaklaşımla hukuku düzeltemeler. Çünkü şu anda hukukta 'kısasa kısas' uygulanıyor. Oysa yargı mensubunun varsa bir şeyi onu delillendirebiliyorsan sonuna kadar gidilir. Hukukta deliler konuşur. Kavgayla dövüşle olmaz. Varsa bir şey sonuna kadar objektif bir biçimde gidilmesini hukuk emrede. Yoksa, Hasancı, Hüseyinci, A partili, B partili diye devam eder.

YARGIDA 5 BİN CEMTÇİ

Hükümet yetkilileri yargıda 5 bin civarında Cemaatçi hakim ve savcı olduğunu belirtiyor. Bunları nasıl temizleyecekler? Canavarı kendileri yarattı, şimdi sözde mücadele ediyorlar. Düne kadar bunlar ortaktı. Kendilerine biraz dokunulduğu zaman akılları başlarına gelmiş. Buna kargalar güler. Ortaklıkları en az 10 yıl sürdü. Her şeye rağmen temennimiz bağımsız ve tarafsız yargıdır."

Kaynak  :    Odatv.com

  
Kaynak: Hukukmedeniyeti.org
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol