banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Mart 2012 Cuma 08:30
Erdoğan’ın futbolu bitirme planı
Futbolda şike davası Çağlayan adliyesi’nde sürerken, önce Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, ardından da Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bulduğu çözüm gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Önceki gün Erdoğan’ın İran gezisi sırasında önerdiği Thatcher modeli uzun zaman konuşulacağa benziyor.

Erdoğan’ın önerdiği formülde İngiltere’nin 5 yıl Avrupa Kupaları’na katılmadığı hatırlatılarak, Türkiye’nin de 5 yıl kupalarda yer almaması durumunda çok büyük bir kayıp yaşamayacağı ifade ediliyor. Oysa ki otoriteler Türkiye’nin Avrupa arenasında olmaması durumunda çok büyük zarar göreceğini yabancı oyuncuların Türkiye’yi terceh etmeyecekleri ve Türkiye’de futbolun bitme noktasına geleceği belirtiliyor.

Sporx’e konuşan Atilla Gökçe Başbakan’ın tam olarak neyi kastettiğini bilmediğini ifade ederek, “Futbolda evrensel olaylardan uzak kalmak doğru değil. UEFA kongresinde de gündeme gelen konulardan biriydi. Avrupa kupalarına katılmadan, 5 yıl içe kapanırsak kendi kendimizi cezalandırmış oluruz. Başbakanın spor sevgisine saygı duyuyorum ancak 5 yıl kısa bir süre değil. Futbolda içeriye ve dışarıya uyum göstermek zorundasınız ki böyle bir karar alınırsa böyle bir uyumdan söz edilmez” dedi. Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada şunları söylemişti; “8 takım ligden düşerse ne olur, futbol biter. Ceza davası ile Futbol Federasyonu’nun kararını ayırmak lazım. Şike sahaya yansımış mı bakılır ve karar ona göre verilir. Aksi halde kulübü cezalandırmak neden? Platini’ye de İngiltere örneğini verdim. Orada holiganlar yüzünden İngiliz takımlarının Avrupa’ya çıkışını 5 yıl yasakladı. Ne oldu? Kendi aralarında devam ettiler. Döndüklerinde de şampiyon oldular”
Taraf
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177