banner200
banner222
30 Nisan 2014 Çarşamba 08:52
 Erdoğan’ın Ali’siz Aleviler dediği Almanya’daki Aleviler bir avuç mu?
banner188
banner213
banner230


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Alman Cumhurbaşkanı Gauck’a verdiği cevapta Almanya’daki Aleviler için bir avuç Ali’siz ateist Alevi ifadelerini kullandı. Yurt Gazetesi’inde yer alan haberde Erdoğan; “Almanya’da Ali’siz Alevilik denen bir olay var, yani ateist bir anlayışın, Alevilik kisvesi altında, kendilerinin de desteklemiş olduğu bir yapı var, bunu bize yansıtıyorsun. Türkiye’de böyle bir Alevilik yok dedik”  diyor.

ERDOĞAN’IN BİR AVUÇ DEDİĞİ ALEVİLERİN ERDOĞAN’A YAPTIKLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Erdoğan’ın bir avuç dediği Aleviler 2012 yılında Almanya’nın Bochum şehrinde 40 bin kişilik gösteri düzenleyerek Erdoğan’ın “Liderlik” ödülü almasını engellemişlerdi. Acaba Erdoğan’ın kızgınlığı bu yüzden mi?

Aleviler Erdoğan’a verdikleri cevapta bir avuç olmadıklarını, Avrupa’da 14 ülkede örgütlendiklerini, 253 Cemevleri olduğunu açıkladılar. Hurriyet Gazetesi’inde yer alan haber şöyle:

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'u eleştirirken sarf ettiği, "Almanya'da Ali'siz Alevilik denilen bir olay var. Yani ateist bir anlayışın, zihniyetin, Alevilik kisvesi altında ve kendilerinin de desteklediği bir yapı var. Sen bu yapıyı Alevilik olarak bize yansıtıyorsun" sözlerine, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Almanya Alevi Federasyonu'ndan tepki geldi.

Türkiye kökenli Aleviler Avrupa'nın 14 ülkesinde dini cemaat olarak kurdukları cemevi ve kültür merkezlerinde dini inançlarını yerine getiriyor.

14 ülkede toplam 253 cemevi ve kültür merkezine sahip Aleviler, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) çatısı altında cemaat olarak birleşiyor. Almanya'da ise 147 cemevi ve kültür merkezine sahip Alevi cemaati, Bremen, Hamburg ve Aşağı saksonya eyaletlerinde ise eyalet hükümetleriyle devlet sözleşmesi yaparak tıpkı Hıristiyan ve Musevi cemaatleri gibi dini inançlarını anayasal güvence altına aldı.

Üç eyalette Sünni inanca mensup Müslümanların da devlet sözleşmesi bulunuyor.

ALEVİ İNANCI DERSİ 
Almanya'da ilkokullarda Alevi inanç dersleri de okutuluyor. 2002 yılında Berlin'de başlayan okullardaki Alevi inanç dersleri ülke genelinde yapılıyor.

AABK Başkan Turgut Öker, “Alman Anayasa'nın 7. maddesinin 3. bendine uygun olarak okullarda inancımız ders olarak diğer inançlar gibi okutuluyor. Hamburg, Bremen ve Aşağı Saksonya'da dini cemaat olarak devlet sözleşmesi imzaladık. Bu sözleşmeyle Hıristiyan ve Musevi inancı hangi haklara sahipse biz de aynı hakları kazandık. Dini bayramlarımızda çocuklarımız okula gitmiyor örneğin bu okullarda. Almanya bizi dini inanç olarak görüyor. Tıpkı Hıristiyanlığı ve Museviliği gördüğü gibi. Bize hiçbir imtiyaz tanınmıyor. Sadece Anayasa'dan doğan haklarımızın kullanılması sağlanıyor. Devlet kendi yükümlüğünü yerine getiriyor. Türkiye'de devlet bize karşı olan yükümlülüğünü yerine getirmediği için buradaki haklarımız imtiyazmış gibi algılanıyor” dedi.

ERDOĞAN NEZDİNDE TERFİ
Başbakan Erdoğan
'ın kendilerini "Ali'siz Alevi" olarak suçlamasına ilişkin ise Öker, “Eskiden ahlaksız olmakla suçlanırdık. Anne ve bacı tanımaz olmakla itham ederlerdi. Bize zındık, kafir derlerdi. Alevilerin malı helaldir denilip gasp edilirdi. Şimdi ise Tayyip Erdoğan ‘Ali'siz ateist’ diyor. Aslında biz Tayyip Erdoğan nezdinde bir bakıma terfi ettik. En azından ahlaksız olmakla suçlanmıyoruz. Erdoğan, Almanya'nın yerine getirdiği hükümlükleri eleştirmek yerine Alevilere hakları olan inanç özgürlüğünü tanımalı. Almanya'da biz kollanmıyoruz, sadece anayasal haklarımızı kullanıyoruz. Erdoğan bunu sindiremiyor” dedi.

 

BÖLMEK İSTİYORLAR
Almanya Alevi Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat ise Alevilerin Almanya'da çok güçlü bir örgütlenmesi bulunduğunu ve yüzbinleri aşkın üyesi olduğunu hatırlatarak, “Bize ateist demekle Alevileri bölmek istiyorlar. Birlikteliğimizi parçalamak istiyorlar. Alevi temsilcileri tıpkı Hıristiyan ve Yahudi temsilcileri gibi protokolde en ön sırada yer alıyorlar. 21 Mart'ta Berlin Cemevi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gauck'a inancımızı anlattık. Semaha katıldı. Bizlerin ettiği duaların içeriğini öğrenince kendi inançlarından çok farklı olmadığını söyledi. Alevi inancı Almanya'da 20 yıldan beri kabul görüyor. Gauck'dan önceki cumhurbaşkanları da inancımıza saygı gösteriyordu” dedi.

 

banner229
Son Güncelleme: 30.04.2014 09:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol