banner200
banner222
11 Nisan 2013 Perşembe 13:25
Erdoğan'dan sert tepki: Ergenekon'u savunmak suçtur
banner188
banner213
banner230

Bir dizi resmi ziyaret için dün Kırgızis-tan’a giden Başbakan Tayyip Erdoğan, yolda beraberindeki gazetecilere Türkiye’nin sıcak gündemiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. CHP’nin başını çektiği grupların 8 Nisan’da Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı baskına tepkisini sürdüren Başbakan, “Açıkça Anayasa ve kanunlar ihlal edilmiştir.” ifadesini kullandı. Ergenekon’u savunmanın suç olduğunu vurguladı ve “Aşırı uçların trenine vagon olan bir CHP var. Bu arkadaşlar Meclis’te kürsü dokunulmazlığını kullanıyorlar. Sanıyorlar ki Silivri’de de dokunulmazlık var. Silivri’de kürsü dokunulmazlığı yok.” dedi. Erdoğan, Ceza Kanunu’ndaki ağır hükümlere dikkat çekerek şöyle devam etti: “Anayasa 138 çok net. Ayrıca TCK 227 var. Biz bu işin peşini bırakmayız. Eğer iş fezlekelerin Meclis’e gelmesi noktasına varırsa, üzerimize düşeni yaparız. Aksi halde ‘basan kazanır’ denir ve herkes böyle şeylere tevessül edebilir. Emsal olur.”

Yeni anayasa çalışmaları konusunda kendileri açısından sürenin bittiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinin ise ufak tefek problemlere rağmen iyi gittiğini söyledi. Bu kapsamda Diyarbakır, Van ve Urfa’ya gideceğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, sohbet sırasında futboldaki gelişmelere de değindi. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim için “Meşgalesi olmasa akil insanlara alırdım.” ifadelerini kullanan Erdoğan, finale çıkması halinde Fenerbahçe’yi izlemeye gideceğini kaydetti.

Erdoğan, Kırgızistan yolunda kendisine eşlik eden gazetecilere yaptığı değerlendirmede ağırlıklı olarak iç gündem üzerinde durdu. Uçaktaki sohbette gazetecilerin yönelttiği sorular ve cevapları şöyle:

Silivri’de yaşanan olayları nasıl değerlendirdiniz?

Kabul edilebilir gibi değil. Yaşananlar açıkça anayasanın, kanunların ihlalidir. Biz bu işin peşini bırakmayız. Eğer iş fezlekelerin Meclis’e gelmesi noktasına varırsa, üzerimize düşeni yaparız. Aksi halde ‘basan kazanır’ denir ve herkes böyle şeylere tevessül edebilir. Emsal olur. Bizim partimizle ilgili kapatma davası açıldı. Anamuhalefet partisinin o zamanki lideri ‘Ankara’da hakimler var’ dedi. Ama biz hiçbir hukuksuzluğa tevessül etmedik. Hukuka saygılı olduk. Marjinal bir partinin peşine takılıp giden bir CHP var. Mahkemeyi basarak netice alırım hissi ve anlayışı var. Bu anlayıştan, bu girişimden netice çıkmaz. Yargının tavrı ne olacak merak ediyorum. Perşembe günkü (bugün) duruşmada ne olacağını göreceğiz. Takip edeceğiz. Aşırı uçların trenine vagon olan bir CHP var. Ergenekon’u savunmak suçtur. Sen burada suç işliyorsun.

Savcılık soruşturma açtı. Dokunulmazlık fezlekeleri Meclis’e gelirse ne yapacaksınız?

Bu konuda duyarsız olmayız. Bu ülkede hukuk bu kadar ayağa düşmez. Hukuku ayağa düşürmek isteyenlere karşı gereğini yerine getiririz. Şahsımla ilgili bir mahkemede takipsizlik verilmişti. Sincan’a gittiler. Orada malum bir adam vardı. Takipsizliği bozup yargılama istediler. Tamamen siyasi bir tavırdı. Bu tür şeyler ortada. Bu ülkede hukuk hakim olacaksa yasalar ortada. Tamamen hukuk içinde yürürsün. Bu arkadaşlar Meclis’te kürsü dokunulmazlığını kullanıyorlar. Sanıyorlar ki Silivri’de de dokunulmazlık var. Silivri’de kürsü dokunulmazlığı yok. Ceza kanununda da bu konuda çok ağır hükümler var. Anayasa 138 çok net. Ayrıca TCK 227 var.

Fatih Terim’in tartışılan hareketlerini gördünüz mü?

Fatih’in meşgalesi olmasa akil insanlara alırdım. Sadece sporla ilgili değil, bütün meselelerde siyasi derinliği olan bir adam.

PKK’nın sınır dışına çıkması ne zaman başlar? Kandil’in mektubu geldi, içeriği hakkında bilginiz var mı?

Ben dönmeden arkadaşlar bir adım atmazlar. Ama onlar bu arada sınır dışına çıkacaklarsa çıkarlar. Dönüşte bakacağız.

Rakamlar konusunda farklı şeyler söyleniyor. Size yansıyan veriler nasıl?

1.500-2.000 civarında. Ama daha fazla da olabilir. Kayda girmeyenleri de düşündüğümüzde sayı artabilir.

Süreçte bir tıkanma var mı?

Şu ana kadar yok. Ufak tefek sıkıntılar oldu ama süreç iyi ilerliyor.

Bölgeye ziyaret planlıyor musunuz?

Benim büyükşehir ziyaretlerim var. Bölgeye de gideceğim. Diyarbakır, Van, Urfa’ya gideceğim.

John Kerry’nin ziyaretleri ile Suriye, çözüm süreci ve Ortadoğu barış sürecinde hızlanma bekleniyor mu?

Bekleyebiliriz. 15 gün sonra yine gelecek. Türkiye’de Suriye’nin dostları ile ilgili bir toplantı yapılacak.

Suriyeli PKK’lıların Kuzey Suriye’ye yerleştiği söyleniyor. Türkiye’den çıkanların da oraya gideceği yönünde değerlendirmeler var?

Bir kısmı Suriye’deki gelişmeler arttıkça Suriye’ye o zaman bunlar geçmişlerdi. Ama bunun sayısı şu kadardır veya bu kadardır diye böyle bir ifade kullanmamız zaten mümkün değil. Kaldı ki bunlar Kandil’den mi geçti Türkiye’den mi geçti, o da gizli bir konu. Ama geçtiği biliniyor, biliyoruz. Bunu zaten o zaman istihbari bilgiler olarak da almıştık.

Silahsız çekilme konusunda kararlısınız?..

Bizim bu konudaki düşüncemiz belli. Bu işin sıkıntısız olmasını istiyorsak ülkeyi terk etme silahsız olmalıdır. Silahlı olursa sıkıntı olabilir. Sorun doğabilir.

AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay, 12 Eylül’de olduğu gibi silahlar için bir af ve teslim kampanyası önerdi. Böyle bir şey olabilir mi?

Bizim gündemimizde şu anda böyle bir şey yok.

Asker yazılı emir bekliyor şeklinde haberler çıkıyor.

Böyle şey olmaz. Verilmesi gereken emir olursa askerimize, polisimize veririz.

Anayasa ile ilgili süre bitti. Komisyon nisan sonuna kadar çalışmayı planlıyor. Anayasa yapılabilecek mi?

Döndükten sonra Cemil Bey’le bir araya geleceğiz. Bizim açımızdan süre bitti.

Akil insanlarla ilgili bir güvenlik tedbiri alınacak mı? MHP liderinin sert açıklamaları oldu bu heyete karşı?

Valilere talimat verildi. Hassasiyet gösterecekler. Akil insanlar tamamen kendi gündemlerini belirleyip ona göre çalışacaklar. Bizden bir bilgi talep ederlerse onu vereceğiz.

İçlerinde PKK’ya terörist demeyelim diyenler var?

O toplantıda da söyledim. Terörün tanımı bellidir. Teröristin tanımı da bellidir. Bu süreç devam ediyor diye biz ne terörü ne de teröristi tanımlamaktan vazgeçmeyiz. Bu tanımın içine kim girerse o olur. DHKP-C olur, El Kaide olur, PKK olur.

Sürece kamuoyu desteği nasıl?

Kamuoyu geneli yüzde 58 çıkıyor. Şimdi bu bölgelerdeki tarama ve ziyaretlerden sonra bu oran artar.

Çözüme Ege ve Akdeniz’de destek neden düşük?

Akdeniz’de iyi, ancak Karadeniz ve Ege’de düşük. Karadeniz’de yüzde 43... Ege’de biraz sorun var. CHP ve MHP faktörü var, başka bir şey de yok. Aynı şeyi referandumda yaşadık.

MHP şiddeti teşvik ediyor. AİHM’nin Batasuna kararına göre şiddet, kapatma nedeni olabilir. Öyle bir düşünceniz var mı?

Yok böyle bir düşüncemiz. Ayrıca anayasa değişikliği gerektiren bir şey, şu anda böyle bir şey olmaz.

CHP Genel Merkezi’ni ziyaret edecek misiniz?

Ben CHP yöneticilerine, kadrolarına inanmıyorum ki. Şu ana kadar verdikleri hiçbir sözü tutmadılar. Sayın Kılıçdaroğlu yeni genel merkeze bekliyormuş. Öyle bir şey yok. Bizim Genel Merkezimiz bombalandı. Senaryo deyip sulandırmak istediler, bir geçmiş olsun dileğinde bile bulunmadılar. Önceden birimizin ölüsü olunca birbirimizi arardık. Şimdi bu hukuku da ortadan kaldırdılar. Saygı bazında, siyaseti nasıl sürdüreceğiz?

Gazze’ye ne zaman gideceksiniz?

Galiba Amerika seyahati sonrasına kalacak.

Fenerbahçe maçında nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Tur atlayalım yeter.

Tur atlarsa gider misiniz maçlara?

Final oynarsa giderim..
Haber Kaynağı: Zaman

banner229
Son Güncelleme: 11.04.2013 13:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol