banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim
Yeşim
22 Mayıs 2016 Pazar 00:34
Erdoğan hakkında yargılama kararı

Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği, kuracağı gayrıresmi mahkeme ile Erdoğan'ı yargılayacak.

Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yargılanacağı gayrıresmi bir mahkeme kurmak için çalışmalara başladı. Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan ilk duruşmaya Erdoğan'ın Suriye'de işlediği iddia edilen suçlarla ilgili iddianame hazırlanırken, aralarında eski Anayasa Mahkemesi çalışanları ve eski hakimlerin de olduğu bir juri ile yargılama yapılacak. Mahkeme adını Filozof Bertrand Russel'dan alan Russell Mahkemelerini örnek alıyor.

Konuya ilişkin bugün Kadıköy-Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Yılmaz Güney salonunda, 21 Mayıs bugün (Cumartesi) saat 15’te “Savaş Suçları Yargılanacak” başlıklı bir söyleşi düzenlenecek. Söyleşide, AKP‘nin Suriye’de işlemiş olduğu iddia edilen savaş suçları değerlendirilirken; Nürnberg’ten Yugoslavya’ya savaş suçlarının yargılanmasındaki uluslararası deneyimlere ve savaş suçları mahkemelerinin tarihsel arka planına da değinilecek. Toplantıda Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği’nin birlikte hazırladığı AKP’nin Suriye’de işlemiş olduğu savaş suçlarını konu alan iddianame taslağının sunumu yapılacak ve oluşturulacak mahkemenin de çerçevesi tartışmaya açılacak. Mahkemenin Eylül ayında duruşmalarına başlamasının hedeflendiği öğrenilirken, iddianamenin bu mahkemeye sunulacağı ifade edildi. Russell Mahkemeleri olarak bilinen Vietnam'da Amerika Birleşik Devletleri tarafından işlenen savaş suçlarını araştırmak amacı ile kurulan mahkemelerin model alınacağı yargılamada mahkeme bir karar da verecek.

RAPORDA NE YAZIYOR

Barış Derneği tarafından hazırlanan konuyla ilgili raporda şu ifadelere yer verildi:

"Sorumluların yargılama taleplerinin hayata geçmesi, yargının bağımsızlığının büyük oranda ortadan kalkması, meclisin sayısal ağırlığının suçlanan kişilerin siyasi partisinde olması nedeniyle şimdilik oldukça zor gözükmektedir. Ancak ifade edilmelidir ki; her gün artan ve doğruluğu kanıtlanan bu iddiaların, artık toplumdan gizlenemez hale gelmesi,  suçlularda açık bir tedirginlik yaratmaktadır. İktidarlarını sağlama alma gayretlerinin kaçınılmaz nedenlerinden biri de, işlenmiş olan bu ağır suçların hiçbir zaman peşlerini bırakmayacağının onlar tarafından da bilinmesidir. 

Re'sen ya da yapılacak şikâyetleri dikkate alarak bu suçları soruşturarak, giydiği cüppenin hakkını verecek cumhuriyet savcılarının ve yargılayacak yargıçların bulunmadığı düşünülemez. Bu kapsamda hukukçuları göreve davet ediyoruz.

odatv

http://odatv.com/erdogan-hakkinda-yargilama-karari-2105161200.html

Son Güncelleme: 22.05.2016 00:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177