banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
22 Mayıs 2016 Pazar 00:34
Erdoğan hakkında yargılama kararı
banner188
banner213
banner230

Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği, kuracağı gayrıresmi mahkeme ile Erdoğan'ı yargılayacak.

Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yargılanacağı gayrıresmi bir mahkeme kurmak için çalışmalara başladı. Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan ilk duruşmaya Erdoğan'ın Suriye'de işlediği iddia edilen suçlarla ilgili iddianame hazırlanırken, aralarında eski Anayasa Mahkemesi çalışanları ve eski hakimlerin de olduğu bir juri ile yargılama yapılacak. Mahkeme adını Filozof Bertrand Russel'dan alan Russell Mahkemelerini örnek alıyor.

Konuya ilişkin bugün Kadıköy-Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Yılmaz Güney salonunda, 21 Mayıs bugün (Cumartesi) saat 15’te “Savaş Suçları Yargılanacak” başlıklı bir söyleşi düzenlenecek. Söyleşide, AKP‘nin Suriye’de işlemiş olduğu iddia edilen savaş suçları değerlendirilirken; Nürnberg’ten Yugoslavya’ya savaş suçlarının yargılanmasındaki uluslararası deneyimlere ve savaş suçları mahkemelerinin tarihsel arka planına da değinilecek. Toplantıda Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği’nin birlikte hazırladığı AKP’nin Suriye’de işlemiş olduğu savaş suçlarını konu alan iddianame taslağının sunumu yapılacak ve oluşturulacak mahkemenin de çerçevesi tartışmaya açılacak. Mahkemenin Eylül ayında duruşmalarına başlamasının hedeflendiği öğrenilirken, iddianamenin bu mahkemeye sunulacağı ifade edildi. Russell Mahkemeleri olarak bilinen Vietnam'da Amerika Birleşik Devletleri tarafından işlenen savaş suçlarını araştırmak amacı ile kurulan mahkemelerin model alınacağı yargılamada mahkeme bir karar da verecek.

RAPORDA NE YAZIYOR

Barış Derneği tarafından hazırlanan konuyla ilgili raporda şu ifadelere yer verildi:

"Sorumluların yargılama taleplerinin hayata geçmesi, yargının bağımsızlığının büyük oranda ortadan kalkması, meclisin sayısal ağırlığının suçlanan kişilerin siyasi partisinde olması nedeniyle şimdilik oldukça zor gözükmektedir. Ancak ifade edilmelidir ki; her gün artan ve doğruluğu kanıtlanan bu iddiaların, artık toplumdan gizlenemez hale gelmesi,  suçlularda açık bir tedirginlik yaratmaktadır. İktidarlarını sağlama alma gayretlerinin kaçınılmaz nedenlerinden biri de, işlenmiş olan bu ağır suçların hiçbir zaman peşlerini bırakmayacağının onlar tarafından da bilinmesidir. 

Re'sen ya da yapılacak şikâyetleri dikkate alarak bu suçları soruşturarak, giydiği cüppenin hakkını verecek cumhuriyet savcılarının ve yargılayacak yargıçların bulunmadığı düşünülemez. Bu kapsamda hukukçuları göreve davet ediyoruz.

odatv

http://odatv.com/erdogan-hakkinda-yargilama-karari-2105161200.html

banner229
Son Güncelleme: 22.05.2016 00:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol