banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Ekim 2016 Pazartesi 17:17
'Enerji üretiminde mutlaka bir hamle yapmalıyız'
banner188
banner213
banner230

ODTÜ Güneş Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, 'Türkiye elektrik enerjisinde dışa bağımlı bir ülke. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan mutlaka kurtulması gerekiyor. Enerji üretiminde mutlaka bir hamle yapmalıyız” dedi.

Rektörlük binası Senato Salonu’nda Doğa Bilimleri Merkezi'nin organizasyonunda tertiplenen 'Türkiye’de Güneş Enerjisinin Durumu ve Geleceği' konulu toplantıya Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, ODTÜ Güneş Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, ERÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Doğan ile konunun uzmanı akademisyenler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Erciyes Üniversitesi’nin gerek arazi imkanları, gerekse alt yapısı değerlendirildiğinde, güneş enerjisi bakımından oldukça büyük imkana sahip olduğunu belirtti. Rektör Güven, “Bu toplantının amacı, üniversitemizde yapmak istediğimiz bir takım faaliyetlerle ilgili çalışmalardan olan güneş enerjisi ve güneş enerjisi pilleridir. Erciyes Üniversitesi’nin gerek arazi imkanları, gerekse alt yapısı değerlendirildiğinde, güneş enerjisi konusunda oldukça büyük imkanlara sahip bir üniversite olduğunu görüyoruz. Hem yatırım hem de bilimsel çalışmalar anlamında çalışma yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bu fikir, öncelikle üniversitemizin kampusunda veya üniversitemizin ilçelerde yer alan arazilerinde güneş enerjisi tarlaları kurabilir miyiz diye başlamıştı. Daha sonra çalışmalar neticesinde enerji üretimine geçebilir miyiz düşüncesine kadar geldi. Hem ülke ekonomisine destek olmak hem de üniversitemize katkı sağlamak amacıyla bu toplantının önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.'TÜRKİYE'NİN ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMASI GEREKİYOR'

ODTÜ Güneş Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan ise yaptığı sunumda, GÜNAM’ın faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini anlattı. Prof. Dr. Turan, “Türkiye elektrik enerjisinde dışa bağımlı bir ülke. Türkiye’de kullanılan elektrik enerjisinin büyük bir kısmı fosil yakıtlardan, doğalgazdan elde ediliyor. Doğalgazda en büyük tedariki Rusya’dan sağlıyoruz. Bu açıdan tamamen dışa bağımlı bir görüntü çizmekteyiz. O yüzden Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan mutlaka kurtulması gerekiyor. Enerji üretiminde mutlaka bir hamle yapmalıyız” dedi.

Sunumunda güneş enerjisinin dünyada en ucuz enerji olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Raşit Turan, “Güneş enerjisinin Türkiye için nihai bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda arazi sorunu yok. Bu konuda ülkemizin kararlı olması, güneş enerjisinden elektrik üretimini önemli ölçüde artıracaktır. Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki; bu konuda gidişat iyi. Türkiye bu yolda gerekli adımları atmaya başladı. Aynı kararlığı sürdürdüğü müddetçe Türkiye’nin elektrik enerjisi konusunda dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 17.10.2016 17:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol