banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
06 Mart 2016 Pazar 12:22
Emekliler katkı payından rahatsız
banner188
banner213
banner230

ANKARA - Özcan Yıldırım

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu, emeklilerin 'muayene ücreti', 'ilaç katkı bedeli' ve 'ilave ücret' ismi altındaki ödemeler dolayısıyla kıygın bulunduğunu belirterek, esenlik hizmetlerinde arttırma sevap ve katkı paylarından affedilmiş tutulmalarını arzu etti.

Emeklilerin dava ve taleplerini mülaki olmak kabilinden müşterek araya mevrut TÜED Başkanlar Kurulu, güruh sonrası müşterek sonuç bildirisi yayımladı. Bildiride, zahmetli aylıklarına meydana getirilen 100 teklik artıştan mahsus sevinme tabir edilirken, ticari faaliyette mevcut Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarından doğranan yüzdelik 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Priminin kaldırılmasında alın teri dökenlere teşekkürname edildi.

Memur emeklilerine, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararları ışında 30 senenin üstündeki ikramiyelerinin kanuni müşterek çözüme kavuşturularak ödenmesinin istendiği bildiride, kimi vilayetlerde 65 gözyaşı ve üstündekilerin şişman nakil hizmetlerinden parasız yararlanmasını kırıcı uygulamalara tepkime gösterildi.

Emekli aylıklarından meydana getirilen esenlik hizmeti kesintilerinin şişman sayılara kavuşması sonucunda emeklilerin dirim standartlarının düşmüş olduğu tamlanan bildiride, 'Emeklilerimiz, yoklama ücreti, çıkar yol katkı bedeli ve arttırma sevap ismi altında meydana getirilen ödemeler dolayısıyla hastanelere gidemez bir hale gelmişlerdir. Anayasanın 10. ve 61. maddeleri uyarınca; yaşlılar ile ilgilendiren getirilen zait ayrımcılığa akla yatkın namına arttırma sevap ve katkı paylarından emekliler affedilmiş tutulmalıdır' ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, bu senenin geçmiş altı maaş devri düşüncesince SSK ve Bağ-Kur zahmetli aylıklarında yüzdelik 3,86, işyar zahmetli aylıklarında ise yüzdelik 6,90 artım yapıldığı anımsatılarak, 'Memur emeklileri, amme şişman sözleşmesiyle haklarını elde ederken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri TÜFE artışlarına mahkum edilmiştir. Emekli aylıklarına müteveccih tepik standarda akıbet verilmeli, biricik müşterek artım kriteri getirilmelidir' denildi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 06.03.2016 12:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol