banner200
banner222
20 Şubat 2014 Perşembe 14:35
Eğitim İş'ten MEB'e Dava
banner188
banner213
banner230

  Eğitim-İş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın "haftalık ders çizelgelerinde yapılan düzenleyici işlemlerin iptali için Danıştay'a dava açtı. Eğitim-İş, MEB'in meslek liselerinde beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik derslerinin kaldırılmasını amaçladığını belirtti.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün "Haftalık Ders Çizelgelerinde Yapılan Düzenlemeler" konulu düzenleyici işleminin, beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik dersi öğretmenleri ile ilgili hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Danıştay'a dava açtı. Eğitim- İş'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu düzenleme ile meslek liselerinde beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik derslerinin kaldırılmasının amaçlandığı kaydedildi. Dava dilekçesinde, uygulamanın anayasa ile yasalarda devletin, gençlerin sağlıklı bireyler olarak kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebilecek imkanlarla yetişmesi olanağını sağlama ödevini hiçe sayar nitelikte olduğunun belirtildiği bilgisine yer verilen açıklamada, dilekçede şu ifadelerin yer aldığı ifade edildi:

"Gençlerin bu tür beceri ve yeteneklerini keşfedebilme fırsatının sunulması devletin bizatihi görevidir. Çağımızda devletler vatandaşlarının ve özellikle gençlerinin sanatsal ve sportif gelişimini destekleyecek her türlü adımı atmayı geleceğe yatırım olarak görmekte ve bu yönde politikalar üretmekteyken, bakanlığın dava konusu uygulama ile hedeflediği gayeyi anlamak mümkün gözükmemektedir. Bu bağlamda Bakanlığın bu türlü bir dayatmacı tavır ile ortaya koyduğu yaklaşımın hukuka uyarlılığından bahsedilemeyecektir."

-KAOS YAŞANACAK-

Dava konusu düzenleme ile beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik derslerinin kaldırılmasının, bu dersi veren binlerce öğretmenin norm fazlası durumuna düşmesine neden olacağının belirtildiği açıklamada, "Norm kadro fazlası olmaları nedeni ile bu öğretmenler büyük olasılıkla kadro gerekleri gerekçeleriyle il dışı yer değiştirmeler marifetiyle ile görev yaptıkları şehirlerden başka şehirlere görevlendirilecekler ve bu anlamda da mağdur olacaklardır. Söz konusu durum onbinlerce öğretmeni ilgilendirmekte olup bunun yanında eş durumu tayinleri de düşünüldüğünde, öğretmenleri ciddi anlamda mağdur edecek bir kaosun yaşanmasına neden olacaktır" denildi.

haberler.com

banner229
Son Güncelleme: 20.02.2014 14:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol