banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
04 Ekim 2016 Salı 16:37
'Düşük faizler uzun süre devam edecek'

FRANKFURT

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş Ekonomisti Peter Praet, Avro Bölgesinde çok düşük faiz oranlarının uzun bir süre devam edeceğini bildirdi.

Praet, İspanya'nın başkenti Madrid’de yaptığı ve ECB sitesinde yayımlanan konuşmasında ECB’nin politikalarına ve son dönemde aldığı tedbirlere değindi.

Dirençli bir bankacılık sisteminin uygulanan para politikasının konjonktürel dalgalanmalara tepki olması ve ekonomik performansı desteklemesi açısından düzgün transferinin çok önemli olduğunu vurgulayan Praet, krizin başından bu yana Avro Bölgesi bankalarının mali direnci artırmak için önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getirdi.

Praet bankaların karlılığındaki düşüşe dikkati çekerek, "Aynı zamanda, bankacılık sektörünün karlılığındaki mevcut düşüş devam ederse yeni keşfedilen direnç baskı altında kalacak." uyarısında bulundu.

ECB'nin enflasyon hedefine ulaşana dek gevşek para politikası duruşunu koruyacağını belirten Praet, çok düşük faiz oranlarının muhtemelen uzun bir süre için geçerli olacağını kaydetti.

"Birçok faktör bankaların karlılığını azaltıyor"

"Banka karlılığının bu aşamada bizim aldığımız tedbirlerden muzdarip olduğu konusunda güçlü kanıtlar görmüyoruz." diyen Praet, düşük faiz ortamı ne kadar uzun sürerse, bankaların karlılığındaki zorlukların da o kadar büyük olacağını ifade etti.

Praet, aynı zamanda, eski ve yapısal sorunlarla ilgili diğer birçok faktörün bankaların karlılığını aşağı çektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu nedenle Avro Bölgesi bankacılık sisteminde kalıcı bir düzenleme, para politikası alanının dışında bazı yeni çabaları gerekli kılıyor. Bunların arasında en önemlileri, bankacılık birliğinin hızlı ve sıkı kurallara bağlı olarak tamamlanması ve bankacılık sektöründe daha fazla maliyet etkinliği için ek ayarlamalar ve yeni düzenlemeler ile makro ekonomik ortamda geçerli kalabilecek iş modelleridir."

Muhabir: Abdulselam Durdak

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 04.10.2016 16:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177