banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mayıs 2016 Çarşamba 15:57
Dürümlü'nün matemi dinmiyor
banner188
banner213
banner230

Diyarbakır'ın Sur ilçesi Dürümlü mezrasında, PKK'lı teröristlerce gerçekleştirilen katliamda yakınlarını kaybedenlerin yaşadığı büyük acı dinmiyor.

Dürümlü'de hayatını kaybedenler için Tanışık köyünün bir tarafında erkekler, diğer tarafında ise kadınlar, başsağlığı dileklerini kabul ediyor.

İl merkezi ile çevre köylerden gelen çok sayıda kişi, taziyeevlerine giderek, katliamda yakınlarını kaybedenleri teselliye çalışıyor. Kadınlar, kendileri için kurulan taziyeevinde, evlatları, eşleri ve yakınları için Kürtçe ağıtlar yakıyor.

Gözyaşları dinmeyen kadınlar, kucaklarında küçük yaşta yetim kalan çocukları göstererek, terör örgütü PKK'ya duydukları nefreti dile getiriyor.

Patlama sonucu yetim kalan 36 çocuk, yaşananlardan habersiz köy meydanında oynarken, onları görenlerin ise yüreği burkuluyor.

Katliamda hayatını kaybedenler, taziye için köye gelmiş

Patlamada 2 kardeşi, 4 dayısı, amcası ve yeğenlerini kaydeden Ceylan Yaman, AA muhabirine, olayın yaşandığı 12 Mayıs'ta amcasının ölümü nedeniyle erkeklerin taziyeevinde bulunduğunu söyledi.

Katliamda hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun köy dışında inşaat ve taş ocaklarında çalıştığını, taziye için köye geldiğini anlatan Yaman, duydukları şiddetli patlamanın ardından gittikleri olay yerinde korkunç bir manzarayla karşılaştıklarını vurguladı.

"Güzel günlerimiz geride kaldı"

Akrabalarının cesetlerinin parçalarını topladıklarını kaydeden Yaman, şöyle devam etti:

"Çok büyük bir acı yaşıyoruz. Bize bunları yaşatanların Allah belasını versin. Evimizi yıktılar. Olayda Yaman ailesinden 10 kişi hayatını kaybetti. Dayımlar da Yakar ailesinden. Ölenler arasında kardeşlerim, dayılarım, amcam ve yeğenlerim vardı. Ağabeyim Gerçek, oğlu Davut, amcam Ramazan, oğulları Mehmet Sait ve Ahmet Yaman hayatını kaybetti. Köyde yaşayanların hepsi akraba. Ölenler arasında nişanlı, askere gidecek ve yeni evli gençler de vardı. Hepsi çok iyiydi. Daha birkaç ay evvel düğünümüz vardı. Hepimiz bir aradaydık. Köyümüz çok güzeldi ama böyle bir acıyla güzel günlerimiz geride kaldı."

"Yüreğim yanıyor"

Leyla Yaman (17) ise patlamada babası Gerçek ile kardeşi Davut'u kaybetmenin acısını yaşadığını dile getirerek, "Yüreğim yanıyor. Bize bunları nasıl yaşatırlar? Babam ve kardeşim öldü." diye konuştu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 18.05.2016 15:57
Anahtar Kelimeler:
PkkKatliamDiyarbakır
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol