banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
06 Haziran 2016 Pazartesi 18:52
'Dünyanın nasıl sömürgeleştirildiğini çok iyi bilmeliyiz'
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

Türkiye Diyanet Vakfı'nca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ ve Basım Yayın Meslek Birliği katkılarıyla bu sene 35'incisi düzenlenen "Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" yurt içinden ve yurt dışından 180 yayınevinin katılımıyla başladı.

Fuar açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bugünün ramazanın ilk günü olduğunu belirterek, "Bugün dua günümüz, hep birlikte bizimle aynı sevinci paylaşamayan, gözyaşının döküldüğü, kanın aktığı coğrafyalarımızdaki bütün kardeşlerimize dua etme günümüz." ifadelerini kullandı.

İslam coğrafyasında yaşananların fuara da yansıdığını kaydeden Görmez, "Yayıncı dostlarımızla birlikte bunu olgunlaştırmalıyız. Üzerinde duracağımız en önemli husus, Türkiye'de üretilen bilgiyi uluslararası arenaya taşımak ve bütün dillere çevirerek başka dünyaların da okumasını sağlamalıyız." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:

"Birçok konuda kendimize öz eleştiriler yöneltebiliriz ama inanıyorum ki son 100 yıl içerisinde dahi ürettiğimiz kitapların bütün dünyaya ve gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimize takdim edilmesi gerekiyor. Bu sene tarih ilmine ağırlık verilmesi gerekiyor. Bütün genç kardeşlerimize, genç dostlarımıza işgallerin ve sömürgelerin tarihini okutalım."

Görmez, gençlere hiçbir milletin diline, dinine, inancına müdahale etmeden, birlikte barış içerisinde yaşama ahlakını ve kültürünü, hukukunu geliştiren Osmanlı Devleti tarihinin de okutulması gerektiğini vurguladı.

Tarihi, Avrupa ve Batı dünyasında son ortaya çıkan gelişmeleri dikkate alarak okutmak gerektiğinin altını çizen Görmez, şunları aktardı:

"Gerçek tarihi okuyalım. Dünyanın birçok bölgesinin nasıl sömürgeleştirildiğini ve oralara nasıl zulmedildiğini, başka dünyaların servetleriyle müreffeh dünyaların nasıl kurulduğunu bilmemiz, okumamız, genç kardeşlerimizin haberdar olması gerekiyor."

Görmez, fuarda her yıl bir tema belirlendiğini hatırlatarak, "Bu sene hem ülkemizde hem de coğrafyamızda yaşadığımız acıları dikkate alarak, gelin gönüller yapalım diyoruz. Gönül yapmak İslam ahlakının bize öğrettiği en önemli faziletlerden bir tanesidir. Orucun ve ramazanın en büyük değerlerinden bir tanesidir." dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, Osmaniye'de yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden 14 vatandaşı ve şehitleri rahmetle şükranla minnetle andığını söyleyerek, ramazanın akan gözyaşlarını sona erdirmesini diledi.

İstanbul'un bir kültür ve medeniyet merkezi olduğuna işaret eden Şahin, "Bunun sürdürülebilirliği bu tür faaliyetlerle sağlanıyor. Bizden önceki nesiller birtakım emekler, faaliyetler, birtakım gayretler ortaya koyarak, bugüne bizi getirdiler ve biz bundan sonraki nesle daha güzel bir İstanbul, daha medeniyet noktasında katkısı artmış bir İstanbul bırakmakla mükellefiz." ifadelerini kullandı.

Fuar, 25 Haziran'a kadar ziyaret edilebilecek.

Muhabir: Saliha Özdemir, Musa Alcan

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 06.06.2016 18:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol