banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
19 Ekim 2016 Çarşamba 12:23
'Dünya basını 15 Temmuz'u görmezden geldi'

NİĞDE- Muhammed Yasir Aydoğan

Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlenen Türk Dünyası 1. Belgesel Film Festivali'nin Niğde etkinlikleri için kente gelen Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, AA muhabirine açıklama yaptı.

FETÖ'nün hain saldırısının Türkiye'de olduğu gibi Türk dünyasında da büyük yankı uyandırdığını söyleyen Demir, "15 Temmuz akşamı olay duyulduktan sonra Türk dünyasının farklı yörelerindeki üyelerimiz kaygı içerisinde 'Türkiye'de ne oluyor, olay nedir?' şeklinde telefonlar açmaya başladı. Bilindiği gibi, Türkiye'nin öksürmesi, Türk dünyasının hasta olmasına vesile oluyor. Türk dünyasının Türkiye'ye ilgisi böyle." diye konuştu.

Türk dünyası medyasının, 15 Temmuz'daki hain girişimi nefretle ve şiddetle kınadığının altını çizen Demir, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki Batı ve dünyanın çeşitli yerlerinde egemen güçlerin hakim olduğu basın, bunu görmezden geldi. Hatta çoğu zaman teşvik eder manasında kullandı. Bu olay, tabii ki Türk ve dünya demokrasisi açısından bir utanç vesilesi. Burada mevcut iktidara, seçilmiş reise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve halkın iradesine fiili bir saldırı var. Bu saldırının gazetelerde gerekli yeri bulması gerekiyordu. Bu yönüyle Avrupa ve dünya basını gerekli ilgiyi göstermedi. Ben rahatlıkla şunu söyleyebilirim, Türk dünyasının basını 15 Temmuz hain saldırısıyla ilgili gerekli tepkiyi o zaman da gösterdi şimdi de gösteriyor. Türk dünyası basını, Cumhurbaşkanımızın, Türkiye Cumhuriyetinin yanında yer almıştır hala da yanında yer almaya devam ediyor."

Dünya Gazeteciler Federasyonunun kurulma amacının, Türk dünyası gazetecilerini tek çatı altında toplamak olduğunu belirten Demir, Türk Dünyası Gazeteciler Şurası'nın ikincisini gerçekleştirdiklerini, üçüncü ve dördüncü şurayı da yapacaklarını söyledi.

Demir, "Bu şuraların ardından 5. olarak Ankara'da Türk Dünyası Gazeteciler Kurultayı'nı yapmak istiyoruz. Türk dünyası coğrafyasındaki en yakınından en ücra köşesindekine kadar tüm gazetecileri bir araya getireceğiz." dedi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 19.10.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177