banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
13 Ekim 2016 Perşembe 17:27
Dolarda rekor!
banner188
banner213
banner230

Başbakan Binali Yıldırım'ın, "başkanlık sistemi"ni de içeren anayasa değişiklik önerisini kısa sürede Meclis'e getireceklerini açıklamasının ardından dün tırmanışa geçen dolar, darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da çıktığı 3.0970 liralık rekor düzeyi 3.0974 lira ile aşmıştı.

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's'in not indirimi ile 3.0 lira sınırını geçen dolar, Olağanüstü Hal uygulamasının üç ay uzatılmasıyla da 3.0 - 3.05 lira aralığında hareket ediyordu.

Moody's'in not indiriminin ardından, Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" düzeyde derecelendiren tek büyük kredi şirketi Fitch'in de aynı adımı atabileceğine ilişkin beklentilere, başkanlık için bir "referandum belirsizliği"nin eklenmesi, piyasalardaki risk algısını güçlendirdi.

Yatırımcıların döviz, hisse ve tahvilden çıkışları sürüyor

Yatırımcıların hisse ve tahvil piyasalarından çıkışları ve döviz satışları 7 Ekim ile biten hafta boyunca da sürdü.

Merkez Bankası'nın verilerine göre, yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü 7 Ekim ile biten haftada bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 754 milyon dolar azaldı.

Aynı dönemler itibarıyla yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse portföyü de net 15.2 milyon dolar azaldı.

Böylece, aynı haftanın sonunda yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki DİBS stoku 34.98 milyar dolar, hisse senedi stoku da 41.19 milyar dolar olarak hesaplandı.

Yabancı yatırımcılar hisse senedi ve tahvil piyasalarından çıkarken, aynı hafta içinde yurtiçinde yerleşiklerin de döviz satışları sürdü ve döviz hesapları bir haftada 1.6 milyar dolar gerileyerek, 146.4 milyar dolardan, 144.8 milyar dolara düştü.

Piyasa işlemcileri, özellikle dolardaki hızlı yükselişin yatırımcıları kâr realizasyonuna yönelterek, döviz hesaplarını TL'ye çevirmeye yönelttiğini belirtiyor.

Darbe girişiminin ardından dövizin hızlı tırmanması ile birlikte, 22 Temmuz haftasında yerli yatırımcıların döviz satışları 8.7 milyar dolar ile küresel finansal krizden bu yana en büyük düzeyine tırmanmıştı.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 13.10.2016 17:27
Anahtar Kelimeler:
RekorDolarda
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol