banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mayıs 2016 Çarşamba 16:47
Doğu'daki STK'lardan Dürümlü katliamına tepki

DİYARBAKIR

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sivil toplum kuruluşları, Diyarbakır'a bağlı Dürümlü mezrasında PKK'lı teröristlerce 15 tonluk patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 23 kişinin yaralandığı saldırıyı kınadı.

Patlamada hayatını kaybeden vatandaşların, halkın teröre karşı dik duruşunun en önemli göstergesi olduğunu ifade eden sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, teröre inat birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

"PKK 40 yıllık tarihi boyunca onlarca sivil Kürt katliamı yapmıştır"

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dürümlü'deki vahşi katliam sonrası bazı medya organlarında, "PKK'nın kanlı yüzü ortaya çıktı" şeklinde haberlerin yer aldığını belirterek, Dürümlü'daki katliamın PKK için ilk olmadığını vurguladı.

"PKK 40 yıllık tarihi boyunca onlarca sivil Kürt katliamı yapmıştır." diyen Akgül, Dürümlü'deki katliamın da bunlardan biri olduğunu dile getirdi.

"Masum ve sivil insanların ölümüne neden olan her türlü saldırı birer insanlık suçudur"

Elazığ STK Platformu Dönem Sözcüsü Hacı Ormanoğlu, ülkenin birlik ve bütünlüğünü hedef alan terör saldırıları karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya davet etti.

Hacı Ormanoğlu, ülkenin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu tür saldırıların, Türkiye'de halkın istikrarlı duruşu karşısında hiçbir zaman amacına ulaşamayacağına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Masum ve sivil insanların ölümüne neden olan her türlü saldırı birer insanlık suçudur. Vatandaşlarımızın yaşam hakkını, özgürlüğü ve güvenliğini hedef alan bu tür saldırılar, insanlıktan nasibini almayanların işidir. Her ne olursa olsun yapılan bu tür saldırılar, ülkenin birlik ve bütünlüğüne hedef alan hain bir planın parçası olmaktan öteye geçemeyecektir. Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm insanlarıyla et ve tırnak gibi olduğunu göremeyen hainlerin ülkede kaos çıkarma planlarının hayalden öteye geçemeyeceğini er veya geç öğreneceklerdir. Teröre karşı ülke olarak verebileceğimiz en güzel cevap, birlik ve bütünlüğümüzü her ortamda onların kirli yüzüne çarpmaktır."

"PKK'nın özgürlük ve barış vaadi ile Kürtlere getirdiği budur"

Cihannuma Siirt Temsilcisi Fatih Sevgili, katliamda hayatını kaybedenlerin insanlık için teröre karşı duruş sergilediğini belirtti.

Katliamda yaşamını yitiren 16 kişinin masum insanları ölümden kurtardığına dikkati çeken Sevgili, "Bu olayda sadece, 'acılarını paylaşıyoruz' demek pek anlam ifade etmiyor. Onlara şükran duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Fatih Sevgili, PKK'nın gerçek yüzünün bu olduğunu vurgulayarak, "PKK'nın özgürlük ve barış vaadi ile Kürtlere getirdiği budur, getireceği de bundan daha büyük acılardır. PKK bu katliamla da 'cani' olarak anılacaktır. Bu PKK'nın Kürtlere yönelik ilk katliamı değildir, örgüt olduğu sürece son katliam da olmayacaktır." diye konuştu.

"Katliamla insanlık suçu işlenmiştir"

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan yazılı açıklamada, katliamla insanlık suçu işlendiği bildirildi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 18.05.2016 16:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177