banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
15 Kasım 2017 Çarşamba 11:47
'Doğru sürüm ve ekim erozyonla mücadelede önemli'
banner188
banner213

KIRKLARELİ

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Danışmanı Prof. Dr. Orhan Doğan, erozyonla mücadelede en önemli etkenlerden birinin tarla sürüm teknikleri olduğunu belirterek, "Çiftçilerimiz tarlalarını iş yükü kolaylığı nedeniyle yokuş aşağı değil de yan olarak sürmeli ve ekim yapmalıdır. Doğru sürüm ve ekim yapıldığında erozyonla mücadelede yüzde 50 başarı sağlanabilir." dedi.

Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, erozyonla mücadelede tarım alanlarındaki sürüm ve ekim teknikleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye'deki en büyük erozyon nedenlerinin tarım alanlarının yanlış sürülmesinden kaynaklandığını belirten Doğan, tarım alanlarının paralel olarak sürülmesi gerektiğini anlattı.

Yokuş aşağıya sürülen tarım alanlarında erozyon olma olasılığının arttığına dikkati çeken Doğan, "Yokuş aşağıya sürülen alanlarda toprağın verimliliği de kayboluyor. Çünkü en ufak bir rüzgar ve yağışta toprak yokuş aşağıya doğru akacak. Topraktaki gübre, vitamin ne varsa yok olmuş olacak." diye konuştu.

Erozyon ile mücadelede çiftçilerin bilinçli olması gerektiğini vurgulayan Doğan, toprak ve su kaynaklarının doğru kullanımının önemine işaret etti.

Muhabir: Özgün Tiran

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 15.11.2017 11:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol