banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
09 Haziran 2016 Perşembe 23:32
Diyarbakır'da polis, terör mağdurları ile iftarda buluştu

DİYARBAKIR

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, terör operasyonlarının sona erdiği Sur ilçesinde terör mağduru halk ve esnaf ile iftar programı düzenledi. Terör operasyonlarının tamamlandığı Sur ilçesinde bir otelde düzenlenen iftar, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı, dualar edildi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, programda yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da huzur ve güven ortamının sağlanması adına güvenlik birimlerinin büyük bir gayret içerisinde çalışmalarını sürdüğünü söyledi.

Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensupları tarafından kurulan barikat, yerleştirilen patlayıcılar ve kazılan çukurların bertaraf edildiğini belirten Aksoy, bölgede yeniden huzur ve güvenin sağlandığını aktardı.

Barikatlar ve çukurların en çok Diyarbakır halkına ve Sur esnafına zarar verdiğini ifade eden Aksoy, "Diyarbakır halkı teröre prim vermemiştir. Terör örgütüyle arasına mesafe koymuştur. Yapılan bu faaliyetleri asla doğru bulmadığını net bir şekilde ortaya koymuştur. Teröre destek vermeyen Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum. Devletimiz, polisimiz, askerimiz vatandaşı için var. Halkın huzur ve güvenliği için var. Onun için sizlerin huzur ve güvenliği bizim için en önemli konudur." dedi.

"Sur'un yeniden inşası çalışmalarına başlandı"

İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan da vatandaşlarla bir araya gelmekten memnun olduğunu söyledi. Sur ilçesinde terör olayları nedeniyle sıkıntılı günler yaşandığını kaydeden Taşdan, operasyonların ardından huzur ve güven ortamının yeniden sağlandığını vurguladı.

Terör operasyonları sırasında esnaflardan büyük destek gördüklerini belirten Taşdan, burada güveni tesis etmek için polislerle görev aldıklarını anımsattı. Bu operasyonlar esnasında askeri birliklerin de yardımıyla Sur'u terör belasından temizlediklerini kaydeden Taşdan, şöyle konuştu:

"Bu esnada en büyük sıkıntıyı Sur esnafımız çekti. Aylarca dükkanlarını açamadılar. Bırakın müşteri gelmesini kendileri bile gidip dükkanlarının kepenklerini kaldıramadılar. Biz burada vatandaş ve esnafımızın güvenliğini sağlamak için çalışırken en büyük destekçimiz de burada çalışan esnaf kardeşlerimiz oldu. Bize her zaman kapılarını açtılar. Dar ve kıt zaman içerisinde bizleri misafir ettiler. Kimi zaman bir kap çorbayla kimi zaman bir bardak çayla arkadaşlarımın yanında her zaman destek oldular. Allah'a şükür ki o günler geride kaldı. Şimdi Sur'un yeniden inşası çalışmalarına başlandı."

Muhabir: Süleyman Umut Gürhan

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 09.06.2016 23:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177