banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Ocak 2016 Cumartesi 11:10
Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilciliği açıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8. Büyükelçiler Konferansının ikinci ayağının yapıldığı Gaziantep'te, bakanlığın 5. diyar içi temsilciliğini açtı.

Çavuşoğlu, açılışta icra ettiği konuşmada, İstanbul, Edirne, Antalya ve İzmir'de temsilciliklerinin bulunduğunu, demin de Gaziantep'te 5. temsilciliği açtıklarını söyledi.

Bunun Gaziantep'in Türk diplomasisindeki rolünü de gösterdiğini tabir fail Çavuşoğlu, temsilciliğin çıplak maşer örgütleri, göçmenler karışma çetin vaziyette bulunan bireylere iane etmeye gelenler ve çetin vaziyette bulunan her insanın kullanabileceği birlikte özek bulunduğunu vurguladı.

'Dünyanın rastgele durumunda Türk bayrağı dalgalanmalı'

Çavuşoğlu, kentin gastronomi dalında UNESCO çeşidinden ödüllendirildiğini hatırlatarak, bunun da Gaziantep'in Türk kültüründeki yerini ortaya koyduğunu dile getirdi. Türkiye'nin devim bilimi ve baş döndürücü cepheli birlikte aut yöntem izlediğini tamlayan Çavuşoğlu, bunu bildirmek düşüncesince dünyanın rastgele durumunda Türk bayrağını savurmak icap ettiğinin altını çizdi. Bakan Çavuşoğlu, bundan böyle kimi arsıulusal toplantıları Gaziantep'de gerçekleştireceklerini kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de büyükelçilerin ayrımsız sürede Türkiye'nin birlikte aynası bulunduğunu belirtti. Gaziantep'in dört başı mamur medeniyetlere evsahipliği yapmış birlikte kent bulunduğunu tabir fail Şahin, kentin rakiplik gücünde zamanı dokusunu da kullandıklarını anlattı. Şahin, şehirde 350 bin sığınmacıyı ağırladıklarını hatırlatarak, açılacak temsilciliğin insanlığa sulh ve hayat getirmesi temennisinde bulundu.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 16.01.2016 11:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177