banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
11 Ekim 2016 Salı 13:17
Dinmeyen acı: Kerbela
banner188
banner213
banner230

Caferi mezhebine mensup vatandaşlar, her yıl muharrem ayının ilk gününden başlayıp 40 gün boyunca Kerbela'da Yezid tarafından katledilen Hazreti Hüseyin ile 71 yarenin yasını tutuyor.

Iğdır'da da yaşayan Caferiler, şehrin farklı yerlerinde kurulan matem çadırlarında ve camilerde bir araya gelerek "Sinezen" adı verilen ilahileri seslendirip sinelerine vuruyor.

İl, ilçe ve köy imamları, akşam namazının ardından cemaate "Mersiye" adı verilen ağıtlar eşliğinde Kerbela olayını anlatıp, o gün yaşananları hatırlatıyor.

Hazreti Hüseyin, kardeşleri ve çocukları ile yarenlerine o gün gösterilen muamele ve uygulanan zulmün anlatıldığı camilerde, gözyaşı adeta sel oluyor.

Her camide "Deste" adı verilen, gençlerin oluşturduğu ilahi grupları bulunuyor. Cami imamının konuşmasının ardından ayağa kalkan "Deste", koro halinde okudukları sinezenler eşliğinde sinelerine vurup o günleri yad ediyor.

Iğdır il merkezinde, Zübeyde Hanım Bulvarı'nda, "Aşura Çadırı" adı verilen, Kerbela olayının maketlerle anlatıldığı, içinde kütüphane ve çeşitli materyallerin sergilendiği çadır kuruluyor.

Desteler, camilerde sürdürülen ibadetlerin ardından, yürüyerek çadıra geçiyor.

Çadırın önünde bulunan platformda bir araya gelen vatandaşlar ise meddahların seslendirdiği sinezen ve mersiyelere eşlik ederek ağlıyor.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 11.10.2016 13:17
Anahtar Kelimeler:
AcıKerbelaDinmeyen
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol