banner200
banner222
24 Eylül 2012 Pazartesi 16:15
Dilin önemine dikkat çekti
banner188
banner213
banner230
 ANKARA 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bilkent Otel'de düzenlenen 7. Uluslararası Türk Dili Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmaya, ilk Türk Dili Kurultayı'nın üzerinden 80 yıl geçtiğini hatırlatarak başladı.

Kurultaya 469 başvuru yapılmasının Türkçe'nin dünya dilleri arasındaki yerini ve kurultayın bilim dünyasındaki itibarını gösterdiğini kaydeden Arınç, başvurular arasından 206 bildirinin seçilmesinin de kurultayın niteliği açısından ipuçları verdiğini ve ilmi açıdan beklentiyi yükselttiğini belirtti. 

Türk Dili Kurultayı'nda sunulacak bildirilerin konu başlıklarında özellikle Türk İşaret Dili ve etimoloji konularının konuşulacak olmasına memnun olduğunu ancak programı incelendiğinde Türk İşaret Dili üzerinde iki bildiri gördüğünü, bundan da üzüntü duyduğunu bildiren Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ne kadar üzücü ki işitme engelli vatandaşlarımızın bu ihtiyacı bugüne kadar gözardı edilmiştir. Bugün bu ayıptan dönmemizi sağlayan Milli Eğitim Bakanlığımıza ve Türk Dil Kurumumuza teşekkür ediyorum. Şüphesiz ki bu alanda yapmamız gereken daha çok şey var.''

''Geçmişin araçlarıyla geleceğe yürüyemeyiz''

Bilim adamlarına ''Hala geçmişin sorunlarını düşünen değil 10, 20 hatta 50 yıl sonra bilim dünyasının varacağı yeri görüp, öngörüler geliştirip, çalışma alanlarını belirlemek zorundayız. Geçmişin araçlarıyla geleceğe yürüyemeyeceğimiz açıktır. Burada sorumluluk sizlere düşmektedir'' diye seslenen Bülent Arınç, geleceğin teminatı öğrencilerin bu noktalar dikkate alınarak yetiştirilmesinin, yeni konulara yönlendirilmelerinin ve ders programlarının buna göre düzenlenmesinin önemine vurgu yaptı. 

Dil Bayramı'nı kutladı

Kurultaydaki bildirilerin kısa süre içerisinde yayımlanacağını belirten Arınç, bilgilerin dolaşıma sokulması açısından yayınların önemli olduğunu ifade etti. 

26 Eylül'de 80. yılı kutlanacak Dil Bayramı'nı ''Türkçe'nin gelişmesine yönelik gayretlerin bütün yurttaşların ortak şuur ve sorumluluğunda sürdürülmesi'' dileğiyle kutlayan Arınç, ''Dilinde üstünlüğe erişememiş bir milletin kültür bakımından da gerçek bir üstünlüğe erişemeyeceğini hatırımızda tutmalıyız'' dedi. 

Arınç, konuşmasının sonunda, Atatürk'ün başlattığı kurultay geleneğini sürdüren ve bu kurultayın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

AA

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol