banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
04 Nisan 2016 Pazartesi 17:09
Dikili'ye getirilen göçmenler Kırklareli'ndeki kampa gönderildi
banner188
banner213
banner230

ÇANAKKALE

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişim işlemi çerçevesinde, Yunan adalarından Dikili'ye getirilen göçmenler, Çanakkale üzerinden degaje düzenlilik önlemleri altında Kırklareli'ndeki kampa gönderildi.

AA muhabirinin almış olduğu bilgiye göre, Dikili'den 10 otobüsle yola çıkarılan 202 sığınmacı, Çanakkale'nin Lapseki ilçesine getirildi.

Polis ekiplerinin düzenlilik önlemi altında makine vapuruna ayrımlı saatlerde yönlendirilen otobüsler, Avrupa yakasındaki Gelibolu ilçesine ulaşıp, Kırklareli'ne akıllıcasına yola çıktı.

Düzensiz göç ve insanoğlu kaçakçılığı ile uğraş şartıyla Türkiye ile AB ortada 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. Buna göre, Türkiye şahıs topraklarından Yunan adalarına geçmiş olduğu ispatlanmış göçmenleri art ikrar edecek. Suriyeli olmayanların Türkiye kabilinden ülkelerine reddetme edilmesi düşüncesince muamele yapılacak. Suriyeli olanlar ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilecek ve değme birine cevap mukayyet Suriyeli mültecilerden birisi AB ülkelerine gönderilecek. Değişimi yapılacak Suriyeli mülteci sayısı evvel aşamada 72 bin insanoğlu adına öngörülüyor. Geri ikrar ve değiş işlemlerinin harcamaları ise AB kabilinden karşılanacak.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 04.04.2016 17:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol