banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Eylül 2017 Pazar 13:57
Ders zili Necmettin öğretmensiz çalacak
banner188
banner213

GÜMÜŞHANE - Veysel Kara

Şanlıurfa'dan memleketi Gümüşhane'ye gelirken Tunceli'de terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırıldıktan sonra katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın ailesi, yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde hüzünlü. Sekiz aylık öğretmenken şehit edilen oğullarının yasını tutan aile, oğlunun öğrencilerinin Necmettin gibi öğretmen olmalarını istiyor.

Necmettin öğretmenin şehadetinin ardından geçen 2 aylık süreçte yurdun çeşitli yerlerinden çok sayıda taziye telefonu, mesaj ve mektup alan baba Hamit Yılmaz, acılarının paylaşıldığı mektupları, Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Demirkapı köyündeki kabri başında oğluna okuyor.

Baba Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evladını kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde olduğunu söyledi.

"Aynı tavanın balığı gibiyiz"

Oğlunun 16 Ekim 2016'da atandığını ve 8 aylık öğretmenken PKK tarafından katledildiğini hatırlatan Yılmaz, "Bir eğitimci olarak cahillik ve cehaletle savaşarak, bu memlekete daha huzurlu ve mutlu evlatlar yetiştirmek için, kutsal bir dava için öğretmenlik gibi ulvi bir makam için kendini feda etti. Rabbim de ona böyle bir şehadet nasip etti. Bu yönden gururluyuz. Aynı zamanda da çok hüzünlüyüz. Elimizden gelen bir şey yok." dedi.

Yılmaz, şehit öğretmenin öğrencilerine duyduğu sevgiyi dile getirerek, oğlunun öğrencilerinin birçok sorunuyla yakından ilgilendiğini, kendisiyle olan sohbetlerinde bunları uzun uzun konuştuklarını aktardı.

Şehit öğretmenin öğrencilerine bir arkadaş gibi davrandığını ve zaman zaman evinde misafir ettiğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Okulda lojmanında pasta yapıp çocuklara ikram ettiğini söylüyorlar. Necmettin de bunları bizimle paylaşırdı. Öğrencilerine kalem, defter, çikolata gibi ikramlarda bulunurdu. Bir evlat gibi, bir eğitimci ne yapması gerekiyorsa evlatlarına, o çocuklara öyle davranıyordu. Buraya kadar geldiler ve taziyede bulundular. Gözlerinden öpüyorum onların. Siverek'teki çocuklarımızla buradaki çocuklarımızın farkı yok. Aynı tavanın balığı gibiyiz. Onları da bir kardeşi, evladı gibi severdi. Kardeşine nasıl bir sevgi besliyorsa öğrencilerine de öyle davranırdı."

"Necmettin gibi bir öğretmen olmalarını isterim"

Anne Gülay Yılmaz da şehit öğretmenin öğrencilerine duyduğu sevgiyi anlatarak, oğlunun öğrencilerin eğitim için elinden geleni yaptığını belirtti.

Taziye ziyareti için gelen öğrencilerin kendilerini duygulandırdığını vurgulayan Yılmaz, şehit oğlunun öğrencilerine şu tavsiyelerde bulundu:

"Necmettin'in öğrencileri başka bir öğretmenle yeniden eğitime başlayacak. Benim çocuğum gibi onlara da sevgi ve saygı göstermelerini isterim. Onları incitmemelerini isterim. Onlar bizim çocuklarımız. Onlar da benim bir evladımdır. Benim çocuğum gibi onlara davranmalarını istiyorum. Necmettin onlara eğitim verdi. İnşallah o eğitimlerini unutmazlar. Necmettin gibi bir öğretmen olmalarını isterim."Kaynak: AA

Son Güncelleme: 17.09.2017 13:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol