banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Haziran 2016 Perşembe 19:47
'Demokrasinin üzerindeki vesayeti kaldırmak için başkanlık şart'
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, "Eğer Türkiye'de parlamenter sistem yerine başkanlık sistemi olsaydı 12 Mart'taki askeri muhtıra gelip Süleyman Demirel'in şapkasını alıp gidemezdi veya 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan bildirisi diye bir şey olmazdı. Demokrasinin üzerindeki gölgeleri, vesayetleri kaldırmak için başkanlık şart." dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfınca (SETA) düzenlenen "Türkiye İçin Başkanlık Sisteminin Kriterleri" paneli, SETA Ankara Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Malkoç, panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine varmak için önemli kavşak noktalarından birinin "yeni anayasa" olduğunu söyledi. Yapılan anketlerde, toplumun yüzde 90'a yakınının anayasanın değişmesini ya da yenilenmesini istediğini vurgulayan Malkoç, Türkiye'nin kalkınması ve gelişmesi için yeni bir hamle gerektiğini, bu sıçramanın da "yeni anayasa" ile yapılabileceğini belirtti.

"Kendi derdimize derman arayacağız"

Yeni anayasa meclise geldiğinde 330 ya da 367 milletvekilinin bulunmamasının önem taşımadığını ifade eden Malkoç, "Yeter ki milletin bu isteğini arzusunu canlı tutalım. Millet bir yolunu bulur kendi önünde engel hangi siyasetçi varsa, hangi siyasi parti varsa alır onu kenara koyar, yeni anayasa isteyenlerin önünü açar. Burada tereddüt yok. Geçmişteki örnekler bunu açıkça ortaya koyuyor." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin anayasasını yenilemesinin, yeni anayasanın da yerli ve milli olması gerektiğinin altını çizen Malkoç, "Biz yerli ve milli derken kendi derdimize derman arayacağız." diye konuştu.

Malkoç, başkanlık sistemini istemelerinin nedenini açıklarken, "Eğer Türkiye'de parlamenter sistem yerine başkanlık sistemi olsaydı 12 Mart'taki askeri muhtıra gelip, Süleyman Demirel'in şapkasını alıp gidemezdi veya 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan bildirisi diye bir şey olmazdı. Demokrasinin üzerindeki gölgeleri, vesayetleri kaldırmak için başkanlık şart." ifadelerini kullandı.

"Parlamenter sistem siyasi kriz üretir"

Türkiye'yi dünyadaki ilk 10 ülke arasına başkanlık sisteminin taşıyabileceğini dile getiren Malkoç, "Türkiye'deki bu tıkanıklıkları aşmak için başkanlık sisteminin, parlamenter sistemden daha hayırlı, daha iyi olduğu kanaatindeyim." dedi.

Malkoç, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim 6 aydan beri uğraştığımız şey şuydu, parlamenter sistem Türkiye'de ömrünü tamamlamıştır, parlamenter sistemle Türkiye bir adım daha mesafe alamaz. Parlamenter sistem siyasi kriz üretir. Cumhuriyetimizin 93'üncü yılındayız. Kaçıncı hükümetteyiz? 14 aya bir hükümet düşüyor. 14 ayda bir değişen başbakan, bakanlar kurulu... Böyle bir ülkede kalkınma, refah, huzur, istikrar olur mu? Bundan kurtulmamız lazım."

Muhabir: Yıldız Nevin Gündoğmuş

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 02.06.2016 19:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol