banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Mayıs 2016 Pazartesi 18:47
DEİK İrlandalı kurumla iş birliği anlaşması imzaladı
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) açıklamasına göre, imza töreninde konuşan DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, İrlandalı şirketlerin dünya pazarındaki gelişme ve büyümelerine yönelik çalışmalar yürüten Enterprise Ireland ile DEİK arasında imzalanan anlaşmanın iki ülke arasında ticaret hacmini artırmasını beklediklerini kaydetti.

İki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilerin 1990'lı yıllarda ivme kazandığını anımsatan Yırcalı, "Türkiye'deki özel sektör, Türkiye ile İrlanda arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da iyiye gitmesi için son derece istekli. DEİK çatısı altındaki Türkiye-İrlanda İş Konseyi de 1994 yılından beri bu amaçla çalışıyor. DEİK ile Enterprise Ireland arasında imzalanan bu iş birliği anlaşması, iş insanlarımızın doğrudan iş ilişkileri oluşturmasına destek sağlayacak ve ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin ve uluslarımız arasındaki dostluğun güçlenmesine katkıda bulunacaktır." ifadelerini kullandı.

"Karşılıklı ticaret hacmi 1,3 milyar avro seviyesinde"

İrlanda'nın Diaspora ve Ülke Dışı Kalkınma Yardımlarından Sorumlu Devlet Bakanı Joe McHugh ise İrlanda ve Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacminin yaklaşık 1,3 milyar avro seviyesinde olduğunu anımsatarak, "Türkiye'de pek çok sayıda İrlandalı firmanın faaliyet göstermesinden ve istihdam yaratmasından ötürü mutluluk duyuyoruz. Enterprise Ireland ile DEİK arasında imzalanan mutabakat anlaşmasını ticari iş birliğimizin çok önemli bir aşaması olarak değerlendiriyor ve bu anlaşmanın gelecek yıllarda her iki ülke için de son derece olumlu getirileri olacağına inanıyorum." bilgilerini verdi.

Törene DEİK Türkiye - İrlanda İş Konseyi Başkanı Hakan Karaalioğlu, Enterprise Ireland Türkiye Direktörü Jonathan Ryan, Enterprise Ireland SEMEAI Bölge Direktörü Joe Breslin ve her iki ülkeden iş insanları katıldı.

Muhabir: Musab Turan

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 23.05.2016 18:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol