17 Mayıs 2016 Salı 16:57
Darüşşafaka’da haciz şoku

 İstanbul Maslak'ta bulunan Darüşşafaka Spor Tesisleri'nde haciz şoku yaşandı. Haciz, tesisleri Darüşşafaka Vakfı'ndan kiralayan firmaya yönelik yapıldı. 6 bin üyesi bulunan spor salonu kapatıldı. Salonu terk etmek istemeyen üyeler mayoları ile dışarı atıldı. İşletme yetkilileri ile haciz memurları arasında başlayan tartışma sonucu tesislere polis geldi. Tesis içinde onlarca öğrencisi olan anaokulu mühürlendi.

Binlerce kişinin mağdur olduğu haciz dün saat 17.00 sıralarında gerçekleşti. Polis eşliğinde Darüşşafaka spor tesislerine gelen icra memurları haciz tebligatı yaptı. Haciz, Darüşşafaka tesislerini Darüşşafaka Vakfı’ndan kira karşılığı işleten Norse adlı firmaya yönelikti. Firma yetkilileri ile haciz memurları arasında başlayan tartışmanın kavgaya dönüşmemesi için polis memurları güvenlik önlemi aldı.

MAYOLARI İLE DIŞARI ATILDILAR

Tesis içindeki havuzda bulunan üyelerin binlerce lira verdiklerini belirterek tesisten çıkmak istememesi gerginliği arttırdı. Tesisin havuz bölümünde gerginliğin artması üzerine bazı üyeler üzerlerinde mayolarla tesisin havuz bölümünden polis kontrolünde çıkarıldı.

darussafaka-880

DARÜŞŞAFAKA VAKFI EĞİTİME ARA VERMEDİ

Darüşşafaka Vakfı’na ait tesislerin işletmecisi Norse’ye gelen haciz onlarca öğrenciyi de mağdur etmişti. Tesis içindeki bir bölümü işletmeci firmadan kiralayan Süper Çocuklar Anaokulu’da hacizden payını almıştı. Vakıf, tesis içinde bulunan anaokulunda öğrencilerin mağdur edilmemesi için yıl sonuna kadar eğitime devam edileceğini açıkladı.

İFLAS ERTELEME İSTENMİŞTİ

İcra memurları Darüşşafaka Vakfı ile alacaklı başka firmaların şikayeti üzerine mahkeme kararı ile haciz işlemini gerçekleştirdi. Vakfın sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamaya göre; kiracı işletmeci kirasını ödemiyordu ve vakıfla birlikte diğer alacaklılar da davaya müdahil oldu. Saat 17.00’de tesislere gelen iflas masası yetkilileri tüm tesisi mühürledi ve özel güvenlik aracılığı ile tesislere girişi yasakladı.

aciklama-belge

ÜYELER NE YAPACAK?

6 bin üyesi bulunan spor tesislerinin açılıp açılmayacağı muamma. Haciz işlemleri sırasında bir üye “daha dün 9 bin lira verip 5 yıl üye oldum. Şimdi paramı kimden alacağım” diye tepki gösterdi. İcra memurları, şikayetçi üyelerin Çağlayan Adliyesi’nde bulunan iflas masasına başvurmalarını istedi.

darussafaka-880-2

TESİSTE NELER VAR?

Maslak Darüşşafaka Tesisleri içerisinde yer alan Norse Fitnesstation bölgenin en büyük spor tesisi. 25.000 metrekare alana kurulu tesisin içerisinde fitness alanı, yarı olimpik ve olimpik havuzlar, tenis kortları, basketbol sahası, tiyatro salonu ve bir anaokulu bulunuyor.

Turgut ERAT/Sözcü

Son Güncelleme: 17.05.2016 16:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol