banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
16 Ekim 2012 Salı 11:29
Darbeyi Ecevit engelledi
 TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, AKP İstanbul Milletvekili Nimet Başın başkanlığında toplandı. 28 Şubat sürecinde medyanın hükümeti devirme işinde gönüllü cepheye koştuğunu belirtti. Gülerce, Ecevit, Merve Kavakçıya o çıkışı yapmasaydı belki darbe olacaktı diye konuştu.

Dönemin Zaman gazetesi imtiyaz sahibi Alaeddin Kaya da Tansu Çiller ile Fethullah Gülen’in İzmir’de bir program vesilesiyle bir araya geldiğini, Gülen’in bazı belgeleri Çiller’e vermek istediğini, Çiller’in “Lütfen dengeli olalım hocam”diyerek odayı terk ettiğini belirtti. Kaya, “memleketsever insanların o günlerde de bugünlerde olduğu gibi Zaman gazetesine belge, bilgi ve kasetler gönderdiğini” kaydetti. Bu kasetlerden birinin askerlerin YAŞ’ta atılacakların sayısının 76 olarak belirlemesine ilişkin olduğunu kaydeden Kaya, söz konusu kaseti Necmettin Erbakan’a götürdüğünü, ancak Erbakan’ın dikkate almadığını belirtti. Kaya, 28 Şubat döneminde Gülen okullarına her gün baskın yapıldığını belirterek, “Teslim olmaya hazırdık, okulları verip kurtulacaktık ama süreç daraldığı için gerçekleşmedi” diye konuştu.

Ahmet Hakan dinlendi

Komisyonun dinlediği gazeteci yazar Ahmet Hakan Coşkun ise 28 Şubat’taki tutumu nedeniyle hedef haline geldiğini, bugün de durumun değişmediğini anlattı. Coşkun, “Medya güçlünün yanında hizalanır. O dönemde de öyleydi, bu dönemde de böyle” diye konuştu.

Komisyona bilgi veren eski Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ise ABD’nin, Türkiye’deki darbe konusunda etkili olduğu yönündeki iddiaların tamamen “şehir efsanesi” olduğunu söyledi.

Kamuoyunda “Sisi” lakabıyla tanınan Seyhan Soylu, komisyona bilgi verirken, 28 Şubat sürecinin öne çıkan isimlerinden Fadime Şahin, Müslüm Gündüz ve Ali Kalkancı’yı hiç tanımadığını söyledi. Soylu, basılma olayına ilişkin, “Özel hayata müdahale edilerek basılması, afişe edilmesi yanlış” dedi.

Komisyon cuma günü Merve Kavakçı’yı dinleyecek.

Soruşturma sürüyor

Komisyon, 28 Şubat süreci ile ilgili isimleri dinlerken, Ankara Adliyesi’ndeki 28 Şubat soruşturması da sürüyor. 28 Şubat sürecinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ndaki (SHÇEK) görevlerine son verilen 9 kişi, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’e “mağdur” sıfatıyla ifade verdi ve şikayetçi oldu.

Son Güncelleme: 16.10.2012 11:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177