banner200
banner222
16 Ekim 2012 Salı 11:29
Darbeyi Ecevit engelledi
banner188
banner213
banner230
 TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, AKP İstanbul Milletvekili Nimet Başın başkanlığında toplandı. 28 Şubat sürecinde medyanın hükümeti devirme işinde gönüllü cepheye koştuğunu belirtti. Gülerce, Ecevit, Merve Kavakçıya o çıkışı yapmasaydı belki darbe olacaktı diye konuştu.

Dönemin Zaman gazetesi imtiyaz sahibi Alaeddin Kaya da Tansu Çiller ile Fethullah Gülen’in İzmir’de bir program vesilesiyle bir araya geldiğini, Gülen’in bazı belgeleri Çiller’e vermek istediğini, Çiller’in “Lütfen dengeli olalım hocam”diyerek odayı terk ettiğini belirtti. Kaya, “memleketsever insanların o günlerde de bugünlerde olduğu gibi Zaman gazetesine belge, bilgi ve kasetler gönderdiğini” kaydetti. Bu kasetlerden birinin askerlerin YAŞ’ta atılacakların sayısının 76 olarak belirlemesine ilişkin olduğunu kaydeden Kaya, söz konusu kaseti Necmettin Erbakan’a götürdüğünü, ancak Erbakan’ın dikkate almadığını belirtti. Kaya, 28 Şubat döneminde Gülen okullarına her gün baskın yapıldığını belirterek, “Teslim olmaya hazırdık, okulları verip kurtulacaktık ama süreç daraldığı için gerçekleşmedi” diye konuştu.

Ahmet Hakan dinlendi

Komisyonun dinlediği gazeteci yazar Ahmet Hakan Coşkun ise 28 Şubat’taki tutumu nedeniyle hedef haline geldiğini, bugün de durumun değişmediğini anlattı. Coşkun, “Medya güçlünün yanında hizalanır. O dönemde de öyleydi, bu dönemde de böyle” diye konuştu.

Komisyona bilgi veren eski Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ise ABD’nin, Türkiye’deki darbe konusunda etkili olduğu yönündeki iddiaların tamamen “şehir efsanesi” olduğunu söyledi.

Kamuoyunda “Sisi” lakabıyla tanınan Seyhan Soylu, komisyona bilgi verirken, 28 Şubat sürecinin öne çıkan isimlerinden Fadime Şahin, Müslüm Gündüz ve Ali Kalkancı’yı hiç tanımadığını söyledi. Soylu, basılma olayına ilişkin, “Özel hayata müdahale edilerek basılması, afişe edilmesi yanlış” dedi.

Komisyon cuma günü Merve Kavakçı’yı dinleyecek.

Soruşturma sürüyor

Komisyon, 28 Şubat süreci ile ilgili isimleri dinlerken, Ankara Adliyesi’ndeki 28 Şubat soruşturması da sürüyor. 28 Şubat sürecinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ndaki (SHÇEK) görevlerine son verilen 9 kişi, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’e “mağdur” sıfatıyla ifade verdi ve şikayetçi oldu.

banner229
Son Güncelleme: 16.10.2012 11:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol