banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
06 Ekim 2016 Perşembe 18:08
'Darbe gerçekleşseydi bir çukurda cesedimiz bulunacaktı'

FETÖ operasyonlarının devam edeceğini belirten Numan Kurtulmuş, “Büyük bir titizlikle bu operasyon yapılıyor, yapılacaktır, devam edecektir. Kim bu işin içerisindeyse hesabını verecektir. İlgisi olmayan kimse de çekinmesin korkmasın. Bu örgütle hiçbir irtibatı olmayan hiç kimse zarar görmeyecektir. Mesele FETÖ ile Türkiye’yi rotasından değiştiremeyeceklerini anlayanlar hemen arkasından bir taraftan PKK ile bir taraftan DAEŞ ile bir taraftan tüm Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu meselesiyle birlikte Türkiye’yi uluslararası alanda ve terör marifetiyle köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Türkiye geçen sene Temmuz ayından bu yana üç terör örgütünün tehdidi altında. İşte Ordu-Giresun-Sivas kırsalında bir elin parmağını geçmeyecek terörist iki senedir buraları meşgul ediyor. Çok şükür geçen hafta yapılan operasyonla Ordu’daki teröristler etkisiz hale getirildi. Güvenlik kuvvetlerimize teşekkür ediyorum. Burada teröre karşı gösterdikleri dirayet dolayısıyla da özellikle Mesudiye halkını tebrik ediyorum” dedi.

FETÖ’nün yanında ve çevresinde kim varsa hepsinden fitil fitil hesabının sorulacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Eğer bu hainler 15 Temmuz akşamında bu darbeyi yapabilmiş olsalardı belki bizler bir çukurda cesetlerimiz bulunacak ya da bulunmayacaktı. Bu görevlerde bugün bulunuyor ve vazifemizin başındaysak her birimizin 15 Temmuz’da milletin gösterdiği cesaret dolayısıyla büyük bir can borcumuz, vefa borcunun çok ötesinde can borcumuz olduğunu unutmayın. Bu millete karşı bu borcumuzu yerine getirmek için 15 Temmuz öncesinde bir çalışıyorsak, şimdi bin çalışmak zorundayız. Çok açık söylüyorum bu hain teşebbüsün yanında, çevresinde, etrafında kim varsa hepsinden fitil fitil hesabını soracak, onlardan bu millete karşı yapmış oldukları ihanetin bedelini ödettireceğiz. Bunu yaparken de hiçbir şekilde haksızlık yapmayacağız. Kimseye zulmetmeyeceğiz. Son zamanlarda bir algı operasyonu oluşturulmaya çalışılıyor. FETÖ mağdurları, sanki bu operasyonlar sırasında alınanların çok büyük bir kısmı yanlışlıkla, hatayla alınmış, yaşlar kuruların yanında çok büyük oranda yanmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Eğer bir mağdur varsa bu milletin, 79 milyonun tamamı bu FETÖ denilen çetenin mağdurudur” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 06.10.2016 18:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177