banner200
banner222
15 Ocak 2014 Çarşamba 10:11
Danıştay, Sınavsız Müdür Atamasına dair genelgesinin yürütmesini durdurdu
banner188
banner213
banner230
 ANKARA (ANKA)- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İçişleri Bakanlığı'nın Sınavsız Müdür Atamasına dair genelgesinin yürütmesini durdurdu.
Türk Büro-Sen'den yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlık personelinin görevde yükselme yönetmeliğinde, il nüfus ve vatandaşlık müdürü, il dernekler müdürü, il yazı işleri müdürü gibi tüm il müdürlüğü kadrolarına sınavla atama yapılacağı düzenlenmesine karşın, 81 il valiliğinde ihdas edilen İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü kadrosuna sınavsız, ayrıca İçişleri Bakanlığı teşkilatında bulunmayan yardımcı doçent, uzman öğretmen, başöğretmen gibi kadrolardan teşkilat dışı atama yapılması istendi.
Türk Büro-Sen, söz konusu genelgenin iptali için Danıştay nezdinde açtığı davada, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 28 Mart 2013 tarih kararıyla; İçişleri Bakanlığı'nın 22 Nisan 2011 tarihli ve 7172 sayılı Genelgesi ile bu genelgenin dayanağı olan 18 Nisan 2011 tarihli Bakan onayının yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu yaptığı incelemede; Bakanlık il müdürü kadrolarının tamamının atama koşullarının yönetmelikle düzenlendiği, İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğüne atanma koşullarının da yönetmelik şeklinde hazırlanması ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulması gerektiği, yönetmelik niteliği taşımayan dava konusu Bakan onayı ile Genelgenin hukuka aykırı olduğu sonucuna vardı. (ANKA)
(MLT/ÖZK)
banner229
Son Güncelleme: 15.01.2014 10:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol