banner200
banner222
06 Aralık 2012 Perşembe 23:51
Danıştay saldırısında bir 'yiğit' aranıyor
banner188
banner213
banner230
İSTANBUL- Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan davanın görüldüğü İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Danıştay’dan yazı geldi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4’ü tutuklu 10 sanığın yargılandığı davada, bazı sanık avukatları güvenlik kameralarının Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı odasındaki bilgisayarlarda kayıt yapıldığını ve izlenebildiğini belirtti. Avukatlar, saldırıdan bir gün önce 16 Mayıs 2006 tarihinde bu odadaki bilgisayarda ‘yiğit’ isimli kullanıcı tarafından görüntülerin sık sık izlendiğini tespit etti.

Danıştay’a ait bilgisayarların log kayıtlarını (yapılan tüm işlemlerin kayıt altına alınması) inceleyen avukatlar, saldırgan Alparslan Arslan’ın keşif yaptığı gün olarak belirtilen 16 Mayıs 2006 günü ‘yiğit’ isimli kullanıcının gün boyu sık sık görüntüleri izlediğini iddia etti. Avukatlar, kamera kayıtlarının ‘yiğit’ isimli kullanıcı tarafından açılıp izlenildiğine ilişkin log kayıtlarını da savunmalarında mahkemeye sundu. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi de ara karar alarak Danıştay’a yazı gönderdi. ‘Söz konusu bilgisayarda işlem yapan ‘yiğit’ isimli kullanıcı kimdir?" şeklinde soru soran mahkemeye, geçtiğimiz günlerde yanıt geldi. Saldırının yaşandığı dönemde Danıştay’da çalışan görevlilerden ‘yiğit’ isimli kullanıcının kim olduğunu sorduklarını belirten Danıştay, o dönemde çalışanların verdikleri cevapları da ek olarak gönderdi. Cevaplarda ise o dönemde çalışanlar, ‘Yiğit isimli kullanıcı hakkında’ bilgilerinin olmadığını belirtti. Danıştay’ın ‘yiğit’ isimli kullanıcı hakkında herhangi bir teknik inceleme yayıp yapmadığına ilişkin ise yazıda herhangi bir bilgi yer almadığı öğrenildi.
Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan davada OYAK Güvenlik’in eski Genel Müdürü Orhan Çoban’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık yargılanıyor. (Selahattin GÜNDAY/DHA)

banner229
Son Güncelleme: 06.12.2012 23:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol