banner200
banner222
09 Kasım 2012 Cuma 20:08
Danıştay bu kez de mahkemeye yanlış bilgisayarı gönderdi!
banner188
banner213
banner230
 Daha önce kayıt yapma özelliğine sahip Genel Sekreter Yardımcısının bilgisayarına ait boş harddisk gönderen Danıştay'ın uyarı üzerine bu kez de yanlış bilgisayara ait bilgileri gönderdi. Duruşma 28 Aralık'a ertelendi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde görülen davaya tutuklu sanıklar OYAK Güvenlik'in eski Genel Müdürü Orhan Çoban, OYAK Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarık Özyılmaz, OYAK Elektronik Güvenlik Sistemleri Müdürü Yavuz Selim Kavaklıoğlu, OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri Şirketi Bilgi İşlem Müdürü Barış Demirtaş getirildi. Davaya 6 tutuksuz sanık da katıldı.

Duruşmanın başlaması ile birlikte Mahkeme Başkanı Ali Alçık, gelen evrakları okudu. Danıştay Genel Sekreter Yardımcısının odasındaki bilgisayara ait hard diskin imajının kopyalanamadan gönderildiğini belirtti. Danıştay'dan ikinci kez istenildiğini belirten Ali Alçık, "Yeniden gönderilen imajla ilgili yazıda 2009-2011 döneminde kullanılan bilgisayara ait hard disk olduğu yazıyor. Biz saldırı zamanını istedik ama böyle gelmiş. Bunu yine de inceleme için bilirkişiye gönderdik" dedi.

SALDIRI ZAMANINDA RAPORLUYDUM

Duruşmaya OYAK Bakım Müdürü Mutlu Demirtaş'ın tanık olarak dinlenilmesiyle devam edildi. 2002 yılında Danıştay'da işe başladığını 2007 yılında istifa ettiğini belirten Demirtaş, "Saldırı zamanında bakım müdürüydüm. Saldırı sırasında ameliyat geçirdiğim için raporluydum. Evde istirahat ediyordum. Olaya dair bir bilgim yok" dedi. Danıştay'a güvenlik sistemi kurmak için bir klasörlük bir dosya hazırladıklarını belirten Demirtaş, "Ancak bu bizim önerdiğimiz sistemi kabul etmediler. 'O kadar paramız yok. 11 bin TL bütçemiz var ona göre güvenlik sistemi kurun' dediler. 'Burası Danıştay, kapıda polis var bir şey olmaz' dediler. Müdür Orhan Çoban da ‘orası kamu kurumu. Gerekirse kar etmeyin ama kurun sistemi' dedi. Biz de verilen paraya göre sistem kurduk" dedi.

SALDIRIDAN SONRA OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ BİR SİSTEM KURDUK

Güvenlik kameralarının kayıt yaptığı cihazın o dönemde Genel Sekreter Yardımcısı olan Engin Çakmak'ın odasında kurulu olduğunu belirten Mutlu Demirtaş, "Kayıt cihazının oraya kurulmasını Engin bey istedi. Saldırının ardından sistemi yine biz yeniledik ve olması gerektiği gibi yaptık. Bize bir oda tahsis ettiler. Sistemi o odaya kurduk ve çelik kapı taktırdık. Yeni sistem 200 bin tl'ye mal oldu." diye konuştu.

SAVCI: TUTUKLULUK HALLERİ DEVAM ETSİN

Tanık ifadesinin ardından duruşma savcısının görüşü soruldu. Savcı tutuklu sanıkların kuvvetli suç ve kaçma şüphesi gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. 1 saatlik aranın ardından ara kararlarını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme ayrıca tutuklu sanık Orhan Çoban'ın avukatı Çağla Köroğlu'nun ‘bu dosyanın Ergenekondavası ile birleştirme talebinin geri çekilmesi yönündeki' talebini de karara bağladı. Mahkeme, dosyalar arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğundan talebin reddine karar verdi. Duruşma 28 Aralık'a ertelendi.
Radikal-Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

banner229
Son Güncelleme: 09.11.2012 20:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol