banner200
banner235
banner225
27 Aralık 2012 Perşembe 17:25
Danıştay Başkanı'na istifa çağrısı
banner188
banner213
banner230
 ANKARA - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu'yu istifaya çağırarak, "İsnat olunan suçun yüz kızartıcı nitelikte olması karşısında Danıştay Başkanı'nın istifa etmesi gerekir, istifaya davet ediyoruz" dedi.
 
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Ankara İdare Mahkemesi'nde açtığı dava hakkında bilgi verdi. 
Kart, Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianamesine değinerek, "Bu ağır ceza mahkemesi dosyasında sanıklardan Barbaros hakkında hayali ihracat yapmaktan dolayı, suç örgütünün üyesi ve yöneticisi olmaktan dolayı düzenlenen bir iddianame var. Sanıklardan Yalçın'ın da bu hayati ihracat dosyası içinde örgüt yöneticilerinden aldığı talimatlar gereğince idari yargıda özellikle Danıştay'da iş takibi yapan bir kişi, Danıştay'da kişilere rüşvet verdiği belirlenen ama kime rüşvet verdiği belirlenmeyen bir kişi" dedi. 
 
"Her iki sanık ile Danıştay Başkanı'nın görüşme tarihleri dosyadaki genel anlamdaki suç tarihleriyle bire bir örtüşüyor" diyen Kart, şöyle devam etti: 
"Açıklık kazanması gereken kritik soru şudur; bir Danıştay Başkanı, yoğun suç ilişkileri içinde olduğuna dair bulgular bulunan bir sanık ile neden kısa aralıklarla görüşür, görüşmek ihtiyacını duyar? Neden özel bir araçta başbaşa görüşür? Yetmez, neden ayrıca başbaşa yemek yer? 
 
Bir Danıştay Başkanı, Danıştay'da iş takibi yapan herhangi bir kişiyle bu nitelikte özel ortamlarda bir araya geliyorsa, bunun sebebini ve gerekçesini açıklamak zorundadır." 
Danıştay Başkanlık Kurulu'nun Danıştay'ı zan altında bıraktığını savunan Kart, "Danıştay, diyor ki 'ortada somut bulgu yok diyor. Bizde diyoruz Danıştay Başkanı hakkında soyut bulgulara dayanarak soruşturma yapamayız' diyor. Danıştay'ın karartmaya bakar mısınız? Bu gerekçenin kabul edilebilir bir tarafı yoktur" dedi. 
 
Danıştay Başkanı'nı istifaya çağıran Kart, "Danıştay Başkanı'nın orada bir gün görev yapmaması gerekir. O Danıştay Başkanı orada görev yapamayacak. Çünkü deliller o kadar net ki Danıştay Başkanı orada o görevi sürdüremez. O fezleke ortadayken Danıştay Başkanı o koltukta oturamaz. İsnat olunan suçun yüz kızartıcı nitelikte olması karşısında Danıştay Başkanı'nın istifa etmesi gerekir, istifaya davet ediyoruz. Bugün itibarıyla bu davayı açıyoruz. Ankara İdare Mahkemesi'nde bugün itibarıyla davayı açıyoruz" dedi.Anka
banner229
Son Güncelleme: 27.12.2012 17:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol