banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
04 Ekim 2016 Salı 12:17
DAEŞ'in işkence merkezi tekrar okul oluyor

GAZİANTEP/HALEP - HALİL FİDAN

Cerablus'un terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde olduğu dönemde cezaevi olarak kullanılan ve işkence odalarının bulunduğu Ahmet Selim Mulla Lisesi, bir hafta içinde öğrencilerine yeniden kavuşacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) terör örgütü DAEŞ'ten temizlediği Cerablus'ta eğitimin iyileştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Cerablus'taki çocukların eğitimden geri kalmaması için Keçiören Belediyesinin Şehit Sandık Handavi Okulu'nu onarmasının ardından harekete geçen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Selim Mulla Lisesi'nin tadilatına başladı.

"İhtiyaçlar karşılandığı taktirde insanlar hızlıca ülkelerine dönecektir"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından Cerablus'ta hayatın hızla normalleşmesi için çalıştıklarını söyledi.

Şahin, yıkılan ve kullanılamaz durumdaki okullar için gerekli incelemelerin yapıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Cerablus'ta artık sağlık ve eğitim sorunun çözülmesi gerekiyor. Son dönemde bunlarla ilgili çalışmalar yapıldı. Biz de yıkılan okullarının eğitime kazandırılması için çalışmalar yaptık. Fiziki anlamda birçok ihtiyacı karşıladık. Kısa bir süre içinde bu işi tamamlayacağız. Ben de bunları yerinde görmek için ilçeye geleceğim. Eğitim ve sağlık çok hayati konular. Buranın hızla normalleşmesi gerekiyor ki bu sayede insanlar da ülkelerine dönsün. Gaziantep'te bulunan sığınmacıların büyük bölümü o bölgeden. Dolayısıyla oranın normalleşmesi demek kentin yoğunluğunun da azlaması manasına geliyor. Bölgede ihtiyaçlar karşılandığı taktirde insanlar hızlıca ülkelerine dönecektir. Şimdiye kadar olduğu gibi kardeşlerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bu anlamda ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışıyor."

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 04.10.2016 12:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177