banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
05 Haziran 2016 Pazar 08:07
Cunda ve Lale adaları köprüyle bağlanacak
banner188
banner213
banner230

BALIKESİR

Kuzey Ege'nin önemli turizm merkezlerinden Ayvalık'ta, Cunda ve Lale adalarını birbirine bağlayacak köprü için temel atma töreni düzenlendi.

Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ilçede uzun yıllardır konuşulan ve hayali kurulan Cunda ve Lale adalarını birbirine bağlayacak olan taş köprünün temelinin atılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Köprünün Ayvalık'ın mimarisine uygun bir model olan ve Ayvalık halkının da yapılan anketlerde oy verdiği taş eksenli köprü olarak inşa edilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Gençer, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin, Ayvalıklıların yıllardır hayalini kurduğu köprüyü inşa etmek için aylardır hummalı bir çalışma temposu içerisinde olması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da yıllardır konuşulan Cunda Köprüsü meselesini çözdüklerini söyledi.

Balıkesir'in "Büyükşehir" statüsüne geçmesinin önemine değinen Uğur, "Balıkesir'in çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğu hepimizin malumudur. Kurulduğu ilk günden bu yana Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yapılanmasını tamamladı ve kısa sürede Balıkesir genelinde dev yatırımları yapar hale geldi." dedi.

29 Ekim'e kadar tamamlanması sözü alındı

Köprünün 300 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde olacağını kaydeden Uğur, köprünün yaklaşık 10 milyon liraya mal olacağı bilgisini verdi.

Lale adası ile Cunda adası arasında bulunan Türkiye'nin "ilk boğaz köprüsü"nü de genişleterek modern bir hale getireceklerini belirten Ahmet Edip Uğur, amaçlarının Ayvalık'ı turizm alanında Türkiye'nin bir numarası yapmak olduğunu belirtti.

Uğur, konuşmasının sonunda köprüyü yapacak olan firmanın yetkilisini yanına çağırarak, normalde 6 Aralık 2016'da bitmesi öngörülen köprü inşaatının, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na kadar tamamlanması sözünü aldı.

Köprü, Ayvalık'ın tarihi mimarisine uygun olarak taş köprü halinde yapılacak. Bu sayede hem bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilçeye ve adalara daha çok ilgi göstermesi hem de ulaşımın daha rahat sağlanması hedefleniyor.

Muhabir: Suat Salgın

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 05.06.2016 08:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol