banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
16 Ağustos 2015 Pazar 15:06
Cumhurbaşkanlığı Konutu arsasına haciz şoku
banner188
banner213
banner230

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin alacaklıları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na verilecek araziye haciz koydurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin alacaklıları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na verilmek üzere Maliye ile trampa edilen (değiş-tokuş) Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) 8 bin 406 metrekarelik arsanın üzerine haciz koydurdu.

  
Bu arsa şu an Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Konutu'nun inşa edildiği araziyi kapsıyor. Endişelenen Maliye, Ankara Büyükşehir'e gönderdiği yazı ile hacizlerin her türlü sorumluluğunun belediyeye ait olduğunu ve en kısa sürede kaldırılacağını taahhüt etmesini istedi. Belediye meclisi dün aldığı kararla, söz konusu arsa üzerindeki hacizlerin sorumluluğunu üstlendiğini, hacizlerin kaldırılacağını taahhüt etti.

Taşınır veya taşınmaz bir malın başka bir malla değiştirilmesi işlemi demek olan trampa, Ankara Büyükşehir Belediyesi üzerinden Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na sıkıntı oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, haziran ayı toplantısında Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) 8 bin 406 metrekarelik arazinin Maliye ile trampa edilmesine karar vermişti. Saray'a tahsis edilmesi düşünülen Yenimahalle ilçesi Orman Çiftliği Mahallesi 63 bin 386 ada, 6 parseldeki bu hissenin karşılığında Büyükşehir Belediyesi'ne Maliye başka bir arsa verecekti. Ancak alacaklılar, belediyenin borçları karşılığında bu arsa üzerine haciz koydurdu. Anayasa Mahkemesi, temmuz ayında aldığı kararla alacaklıların belediye borçlarına karşılık haciz işlemi uygulanmasını engelleyen düzenlemeyi iptal ettiği için Maliye Bakanlığı endişeye kapıldı.

BELEDİYE SORUMLULUĞU ÜSTLENDİ

Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri olan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yazı gönderen Maliye, hacizlerin her türlü sorumluluğunun belediyeye ait olduğunu ve en kısa sürede kaldırılacağını taahhüt etmesini istedi. Konu, başkanlık yazısıyla Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ağustos ayı gündemine taşındı. Belediye meclisi dün Cumhuriyet Halk Partisi'nin aleyhte oylarına rağmen aldığı kararla, söz konusu arsa üzerindeki hacizlerin sorumluluğunu üstlendiğini, hacizlerin kaldırılacağını taahhüt etti.

http://www.rotahaber.com/ekonomi/cumhurbaskanligi-konutu-arsasina-haciz-soku-h549056.html
banner229
Son Güncelleme: 16.08.2015 15:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol