banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
27 Eylül 2016 Salı 15:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım Johnson'ı kabul etti
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 50 dakika sürdü.

Yıldırım kabul etti

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile görüşmesinde, İngiltere'nin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından gösterdiği güçlü dayanışmayı takdirle karşıladığını belirtti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Çankaya Köşkü'ndeki kabulde, Yıldırım, İngiltere'nin, Türkiye'nin önemli müttefiklerinden biri olduğunu ifade etti.

Yıldırım görüşmede, gerek Dışişleri Bakanı Johnson'un gerekse İngiltere hükümetinin, FETÖ'nün yönlendirmesiyle vuku bulan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gösterdiği güçlü dayanışmayı takdirle karşıladığını dile getirdi.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alan Duncan'ın, darbe girişiminin hemen ertesinde Türkiye'yi ziyaret etmesini önemsediğini belirten Yıldırım, Türkiye'nin İngiltere ile her alanda ilişkileri geliştirmeye ve üst düzeyli diyaloğu sürdürmeye önem verdiğini ifade etti.

"Türkiye'yi en önemli müttefiklerden biri olarak görüyoruz"

Dışişleri Bakanı Johnson da görüşmede, İngiltere'nin Türkiye'yi en önemli müttefik ve ortaklarından biri olarak gördüğünü belirtti.

İngiltere'nin ilk andan itibaren demokratik kurumların arkasında olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Johnson, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Görüşmede, ikili konuların yanı sıra terörle mücadele ve başta Suriye ile Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler de ele alındı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 27.09.2016 15:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol