banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
13 Mart 2016 Pazar 11:09
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakarete uyarı cezası
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) birlikte monitör kanalına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret zımnında uyarı cezası verilmesini kararlaştırdı.

AA muhabirinin RTÜK'ten almış olduğu bilgiye göre, Üst Kurulun bu haftaki toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret edilmiş olduğu gerekçesiyle, Halk TV'de 22 Ocak 2016'da gösterilen 'Halk Arenası' programı ele alındı.

Üst Kurul, 6112 önemli RTÜK Kanunu'nun 8/1 maddesinin (ç) bendindeki, 'İnsan onuruna ve hususi yaşamın gizliliğine okkalı olma ilkesine karşıt olamaz, ad veya kuruluşları tenkit sınırları ötesinde önemsiz düşürücü, yerici yahut karacılık durumunda ifadeler içeremez' prensibi gereğince kanala uyarı cezası verilmesine hükmetti.

Terör yayınlarına 2,5 ayda kısaca 8 bin 918 şikayet

Üst Kurul, başkaca 'terör propagandası yapıldığı' kanıt edilen 'Jiyan', 'Van', 'Özgür Gün' ve 'IMC' kanallarının kanallarını da görüştü.

Jiyan, hür Gün ve IMC kanallarına, kanunun 8/1 maddesinin (a) bendindeki 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlığına ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle ayrılamaz bütünlüğüne, Mustafa Kemal Atatürk mebde ve inkılaplarına karşıt olamaz', Van ve hür Gün kanallarına, (b) bendindeki 'Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, semt ve anlayış farkı gözeterek topluluğu garaz ve düşmanlığa kımıldatma edemez yahut toplumda tiksinti duyguları oluşturamaz', Van ve İMC kanallarına, (d) bendindeki 'Terörü övemez ve heveslendirme edemez, yıldırı örgütlerini çelimli yahut DOĞRU gösteremez, yıldırı örgütlerinin ürkütücü ve tedhişçi niteliklerini reflektör özellikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına fariza boy bos halde sunamaz' ilkesinden hareketle uyarı, servet ve neşriyat tevkif cezaları verdi.

RTÜK'e, bu senenin kökeninden 9 Mart'a derece bulunan dönemde, yıldırı vakalarına müteveccih yayınlar üzerine bütün 8 bin 918 yakınma geldiği kaydedildi.

Muhabir: Sultan Çoğalan

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 13.03.2016 11:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol