banner200
banner222
24 Ocak 2016 Pazar 14:16
CP Piliç sendika çalışması yapan 50 işçiyi işten attı
banner188
banner213
banner230

CP Piliç’in Manisa Turgutlu’da bulunan fabrikasında 40’a yakın işçinin işine son verilirken Bilecik Osmaneli’de ise 10 işçi işten atıldı

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte CP Piliç’in, işçilerin dört ikramiye hakkını ortadan kaldırmak istemesine ve işçilere yeni bireysel sözleşmeler dayatmasına karşı işçiler DİSK/Gıda-İş’te örgütlenme çalışması yürütüyordu.

Evrensel'deki habere göre, konuyla ilgili konuşan Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, “Asgari ücretin artışıyla beraber patronlar Hükümetten teşvik almış olmalarına rağmen işyerlerinde rekabet adı altında işçilerin kazanılmış haklarına dönük saldırı başlattılar. En somut örnek CP Piliç’tir. İşveren ikramiye hakkının gasbedilmesini kabul etmeyen işçileri işten atmaya başladı. Hükümet ise bugün işten çıkarmalara karşı sessiz vaziyette. Özellikle örgütsüz işyerlerinde, işçiler patronların insafına bırakılmış durumda. CP Piliç’te zaten mücadeleyi veriyorduk. Artık daha ileriden bir mücadele edeceğiz” dedi.

İşçiler arasında üretimi yavaşlatma, yemek boykotu eylemlerinin tartışıldığını söyleyen Aslan şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızın geri alınmasını talep edeceğiz. İşten atmalar işçilerin iş güvencesinin olmadığını bir kez daha ortaya koymuştur. İşten atmaları protesto etmek için bugün işletme genel merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Bütün sendikaları, emek örgütlerini yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz"


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol