banner237
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Ocak 2016 Cumartesi 10:57
Çözüm süreci bitti mi? Davutoğlu açıkladı

Dönüş yolunda uçakta aralarında .com Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan'ın da olduğu gaztecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, çözüm sürecinin tamamen sona ermediğini,ancak karşı tarafın bu süreci devam ettirmesinin tek şartı olarak silah bırakması olacağını söyledi.

Davutoğlu konuyla ilgili şunları söyledi;

Silahsızlanma olmadan çözüm süreci olamaz!

Çözüm süreciyle silahların bırakılmasını amaçlıyorduk. İnat ettiler silahlanmayı arttırdılar. Bu silahsızlanmayı ya kendi iradeleri ile ya da bizim irademizle yapacaklar. Silahsızlanma gerçekleşmeden çözüm sürecine benzer süreç olmaz. Hala ek talep varsa demokratikleşme içinde yaparız. Silahsızlanmayı müzakere konusu yapmayız. Öyle ya da böyle silahsızlanma sağlanacak. 

Silah varsa demokrasi olmaz

Meclis'te HDP var. Eğer son derece gereksiz açıklamalarla sabote etmeselerdi ben kendileriyle görüşecektim. Türkiye’de iki seçim yapıldı. Hdp daha çok aldı. Meclis'te konuşulur her şey. 

Bana bir tek ülke şey gösterin. Demokratik bir devletin olduğu yerde meşru polis asker dışında bir silahlı grubun herhangi bir küçük köyü dahi kontrol almasına aldığına dair örnek göstersin. Hiç kimse içeriden dışarıdan halkın yüzde elliye yakınının gücünü alş biri hükümetin silahlı grupla müzakere etkimesini bekleyemez. Bu gruplar çıkacak, silahlı gruplar , bırakacaklar ondan sonra her şey konuşulur. Ama silahın olduğu yerde demokrasinin işlemesi çok zor. 

Kaynak: HABER7.COM

Son Güncelleme: 23.01.2016 10:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol