banner237
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mart 2018 Pazar 14:32
'Çoban istihdamı desteği küçükbaş üretimini artıracak'

ANKARA - Mustafa Çalkaya

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, tarımsal desteklemelerin hayvan üreticileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Aşılama ve küpe ile çoban istihdamı destekleri küçükbaş hayvan üretimini artıracak." dedi.

Çelik, AA muhabirine tarımsal desteklemelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sektör açısından geçen yıla göre mevcut durumun korunduğunu belirten Çelik, "Geçen yıl 25 lira olan anaç koyun keçi desteği 2018 yılı için de aynen devam ediyor. Geçen yıla göre aynı kalmasını, Bakanlığımızın bütçe imkanları dahilinde olabileceğini düşünüyoruz. Ancak sektörümüze bundan sonraki süreçte de imkanlar ölçüsünde daha fazla destek olacağına yürekten inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu tür destekler yetiştiricilerimize motivasyon kaynağı oluyor"

Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın aşılama ve küpeleme uygulamalarından dolayı yetiştiricilerden ücret alınmayacağı yönündeki açıklamasının da sektör açısından çok önemli bir destek niteliği taşıdığını belirterek, bu uygulamalardan ücret alınmamasının hayvan yetiştiricilerini büyük bir yükten kurtaracağını söyledi. Çelik, "Küçük bir destek gibi görünse de bu tür destekler yetiştiricilerimize motivasyon kaynağı oluyor." diye konuştu.

Kararnameyle getirilen önemli bir desteğin de çoban istihdamı konusunda olduğunu vurgulayan Çelik, "5 bin lira olan destek aynen kalırken, 250 baş olan hayvan sayısı şartı 200 başa indirilmiştir. Bu değişikliğin de yine sektörümüze olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Zaten çoban istihdam desteğinde hayvan sayısının düşürülmesi hususunda Merkez Birliği olarak Bakanlığımıza yaptığımız önerimiz de bu yöndeydi. Bu önerimizin gerçekleşmiş olması da bizi mutlu etmiştir." dedi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 18.03.2018 14:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol