banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
07 Nisan 2016 Perşembe 12:52
Cinsel saldırıya
banner188
banner213
banner230

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, kontrol bahanesiyle hastasına cinsel saldırıda bulunmuş olduğu öne sürülen hekim kendisince oluşturulan ödence davasını 'hizmet kusuru' farzımuhal reddeden domestik murafaa kararını bozdu.

Denizli'de cerrahi müdahale peyda etmek düşüncesince tedaviye başlayan ortak kadın, doktorunun, kendisini kontrol ika bahanesiyle odasına götürerek eşeysel saldırıda bulunduğunu ati sürdü.

Doktordan şikayetçi bulunan kadın, bu hisse senedi dolayısıyla uğramış olduğu maddesel ve içsel zararın giderilmesi istemiyle de içsel ödence açtı.

Denizli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, amme görevlisi doktorun eyleminin 'hizmet kusuru' durumunda bulunduğunu bildirme ederek, Anayasa'nın ait maddesine göre, vazifeli ve öteki amme görevlilerinin, yetkilerini kullanırken işledikleri kusurdan doğan ödence davalarının fakat dalavere aleyhine açılabileceği sebebi öne sürülerek davanın hasımlık vasıtası ile reddine değişmeyen verdi.

Kararın temyiz edilmesi hesabına dosyayı mülaki Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, domestik mahkemenin kararını bozdu.

Bozma kararında, Anayasa ve Devlet Memurları Kanunu'nun ait maddeleri mucibince 'memur ve öteki amme görevlilerinin yetkilerini kullanırken detone eylemleri dolayısıyla oluşan zararlardan doğan ödence davalarının kendilerine kayıtım yapılmak kaydıyla ve yasada yayınlanan şekil ve koşullara akıllıca namına dalavere aleyhine açılabileceği' belirtildi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 07.04.2016 12:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol