banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Mart 2013 Cumartesi 23:38
Cihaner, Bir hukukçunun korkmasını anlamıyorum
CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, “Bir hukukçunun korkmasını anlamıyorum. Hakimler ve savcılar, yurttaşlar korkmasın diye var. Yargı mensupları da korkarsa gerçekten yapacak bir şey yok” dedi.

Denizli’de Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen ‘Hukuksuz Yargı’ konulu söyleşiye CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, CHP Denizli İl Başkanı Mehmet Ali Orpak, CHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Yurtseven, ADD Denizli İl Başkanı Gülizar Biçer Karaca ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“SİLİVRİ’DE ÇOK AĞIR HUKUKSUZLUK VAR”

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cihaner, Silivri’de süren davalarda büyük hukuksuzluklar yaşandığını ileri sürerek, “Katıldığım bir duruşmadan örnek vereyim. Polislerle avukatların etrafını sarmışlardı. Milletvekilleri avukatların dışarı atılmasına engel oldu. Sadece, Silivri üzerinden yürütülecek muhalefet yetersiz kalacaktır. Kuşkusuz çok ağır hukuksuzluk var. Açıklanan mütalaada büyük hukuksuzluklar var” diye konuştu.

“Bu dönemde değişik mekanizmalarla savcılar, ceza, sürgün, özel hayatın deşifresi gibi olaylarla yıldırıldı” diyen Cihaner, “Bir hukukçunun korkmasını anlamıyorum. Hakimler ve savcılar, yurttaşlar korkmasın diye var. Yargı mensupları da korkarsa gerçekten yapacak bir şey yok. Artık yargı hükümet birlikteliğinden rahatlıkla söz edebiliriz. Şu anda hükümetin ‘hayır’ dediği hiçbir şey yargıdan geçmiyor” dedi.

Cihaner, daha sonra sorulan soruları cevapladı.


sözcü
Son Güncelleme: 23.03.2013 23:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177