banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Ekim 2016 Pazar 13:17
'Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı kapatılsın' talebi

İZMİR - Tezcan Ekizler

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Muğla'nın Marmaris ilçesinde konakladığı otele ayrılmasının ardından saldırı düzenleyen timin harekat merkezi olarak kullandığı Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'nın kapatılması için girişim başlatan Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlığına başvuracağını söyledi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'da çok ciddi bir kalkışma yaşandığını, FETÖ'nün darbe girişiminin halkın duruşuyla engellendiğini anımsattı.

Çiğli'nin demokrasi aşığı bir ilçe olduğunu, 15 Temmuz gecesi ve sonrası bu tavrını Türk bayraklarıyla sokağa çıkarak demokrasi ve ülkeye sahip çıkmasıyla gösterdiğini belirten Arslan, Çiğli Belediye Meclisi'nin, darbe girişimin ardından ilçelerinde yapımı süren uçaklı parka "Cumhuriyet ve Demokrasi Parkı" adının verilmesini kararlaştırdığını hatırlattı.

Arslan, Çiğli 2. Hava Ana Jet Üssü'nün darbecilerce kullanılmasının ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrılmasının ardından Marmaris'te kaldığı otele suikast için giden timin harekat merkezi olmasının, demokrasiye karşı duyarlılığı ve duruşuyla takdir toplayan Çiğlilileri üzdüğünü belirtti.

İlçelerinin böyle bir olayla anılmasından tüm vatandaşların büyük rahatsızlık duyduğunu dile getiren Arslan, "O akşam herkes demokrasiye olan özlemini sokaklarda ellerindeki Türk bayraklarıyla gösterdi. Bundan sonraki süreçte Çiğli'mizde darbe ve kalkışmayı hatırlatan hava üssü istemiyoruz. Çiğlili hemşehrilerimiz de kalkışmanın ardından Çiğli'deki üssü istemiyor." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, İzmir Büyükşehir belediye başkan adayı olduğu 2014 yerel seçimlerinde Çiğli'deki karargahın sivil havacılığa açılacağını söylediğini, bu alanın yeniden herkesin kullanacağı bir havalimana dönmesinin Çiğli ekonomisine büyük katkısının olacağını belirten Hasan Arslan, "Hava üssünün kapatılması için Milli Savunma Bakanlığına başvuruda bulunacağız. Öncelikli isteğimiz alanın sivil havalimanı olarak değerlendirilmesi, eğer havalimanı olmazsa yeşil alan olarak kullanılması ya da imara açılması." diye konuştu.

İzmir'in kuzeyindeki Bergama ve Çiğli ilçeleri ile Kuzey Ege Limanı inşaatının devam ettiği Çandarlı bölgesinin son yıllarda çok geliştiğini bildiren Arslan, "Kentimize gelen iş adamları ve konuklar, sivil uçuşlara açılmış Çiğli'deki havalimanını kullanırsa bölgemizde daha çok vakit geçirir. Kentin kuzey bölümüne ulaşımları daha rahat sağlanabilir." ifadesini kullandı.

Arslan, şöyle devam etti:

"Ayrıca Harmandalı bölgesinde imar planı yapmaya çalışıyoruz, şehrin planını değiştirmeye çalışıyoruz. Plan kodlarının bir yıldır gelmesini bekliyoruz. Milli Savunma Bakanlığına kadar konuyu bildirdik, üs komutanlığıyla görüşmemiz gerektiği yanıtı geldi. Bu gecikmeden ve planların çıkmamasından Harmandalı'da yaşayan vatandaşımız zarar görüyor. Planlar değişmediği için hiçbir şey yapılamıyor."

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 16.10.2016 13:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177