banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
21 Temmuz 2016 Perşembe 11:45
CIA'den darbe itirafı.
banner188
banner213
banner230

15 Temmuz darbe girişiminde dış güçlerin rolü neydi? Özellikle de Amerika'nın haberi var mıydı? Şimdi bu sorulara yanıt aranıyor... Ancak arşivler bu yılın başından itibaren Amerika'da Türkiye'de darbe olacağı yönünde yoğun bir kara propaganda olduğunu gösteriyor.. İşte gerçekleşen kehanet olarak nitelenen o yazıların ayrıntıları...

CUNTACILAR DIŞ DESTEKLİ MİYDİ? 

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından gözlerin çevrildiği ülkelerden biri ABD oldu.. 

Amerika'nın paralel yapının lideri Fetullah Gülen'i Türkiye'ye verip vermeyeceği, darbe girişimine karşı nasıl bir tavır alacağı merak ediliyordu.. 

Seçilmiş hükümetin yanında olduğunu açıkladı Beyaz Saray... 

Ama Gülen'in iadesi konusunda kararlı bir tavır sergilemedi Amerika.. 

ABD'nin darbe girişiminden önceden haberi olup olmadığı ise hala tartışılıyor.. 

Bunun nedeni ise aylardır ABD'de Türkiye ile ilgili yayınlanan analizler.. 

O analizlerin ortak noktası Türkiye'de darbe olacağı kehanetinde bulunmalarıydı.. 

En ilginçlerinden biri bu yılın mart ayında American Enterprise Institute'ta yayınlanmıştı.. 

Yazarı 2000'lerde Pentagon'a ve başkan George W. Bush'a İran, Irak ve Türkiye konularında danışmanlık yapan analist Michael Rubin'di... 

Rubin, adeta bir senaryoyu andıran "Türkiye'de darbe olabilir mi?" başlıklı yazısında sanki 15 Temmuz darbe girişimini biliyormuş gibi kehanetlerde bulunmuştu..

 ABD'nin bir darbeye sıcak baktığını ileri sürmüştü..

 

ABD CUNTACILARI DESTEKLEYECEK MİYDİ? 

Pentagon Eski Danışmanı Michael Rubin, "Eğer Türk ordusu Erdoğan'ı devirir ve yakın adamlarını parmaklarının ardına atarsa, bu darbeyi yapanların yanlarına mı kalacak?

 

Analiz edilecek olursa, cevap: Evet. ABD'de seçimlerin yaklaştığı şu dönemde obama idaresinin darbe liderlerini kınamaktan öteye gitmeyeceği açık, hele bir de demokrasiyi yeniden inşa etmeye söz verirlerse. Erdoğan, Mısır'ın devrik lideri Mursi'nin sahip olduğu sempatiyi de oluşturamayacak." Demişti.

Rubin'in mart ayında yazdığı analiz bununla da sınırlı değildi. Yazdıklarının tahmin değil gerçekler olduğunu ileri sürmüştü..

RUBIN DARBE GİRİŞİMİNİ NASIL BİLDİ?

 

Rubin: Burada tahminde bulunmuyorum. Sadece Türkiye'nin içinde bulunduğu karışık durumu gözler önüne seriyorum. Türk ordusunun Abdulfettah Sisi'nin Mısır'da sahneye koyduğu planı benimsemesinin ciddi sonuçları olmayacağı gibi Türkiye'nin sert siyasetinin daha sertleşeceğini görenlerin şaşırmaması gerektiğini söylüyorum.

Ancak Türkiye'de darbe olacağı yönündeki kehanetler bununla sınırlı kalmadı..

Haziran ayında bu kez Amerikan dış politika dergisi Foreign Affairs'de çarpıcı bir yazı yayınlandı..

Washington'daki Ortadoğu Enstitüsü Uzmanı Gönül Tol imzalı "Türkiye'nin gelecekteki askeri darbesi" başlıklı makalede 12 Eylül darbesinin şartlarıyla 2016'nın şartları kıyaslanıyordu..

ABD'Lİ UZMAN HAZİRAN'DA KEHANETTE BULUNMUŞTU

Ordunun yönetimi eline aldığı 1980'in kanlı sürecinde yaşanan darbede mesela, halkın büyük bir desteği söz konusuydu ve ordunun yönetime el koymasının düzeni yeniden inşa etmekte öneme sahip olduğu düşünülüyordu.

Fakat bugün, ordu gayet iyi biliyor ki %50 oy oranına sahip Erdoğan ve partisi AKP'ye karşı olası bir darbe girişimine karşı ufak ölçekli de olsa bir halk desteği ile karşı çıkılabilir ve toplumun yönetimini eline almaya kalkışan ordunun gayretleri boşa çıkabilir.

Sadece bir senaryodan ibaret olsa da, bir darbe olasılığı bugün de var.

Amerikan Dış Politika Dergisi Foreign Affairs Haziran ayında bir başka darbe kehanetine daha yer verdi..

Bu kez kehanetin sahibi Bush döneminde Neocon'ların lideri olarak tanınan başkan yardımcısı Dick Cheney'in ulusal güvenlik danışmanlığını yapan John Hannah'tı...

Hannah'a göre Türkiye ABD çıkarları için tehlikeli politikalar izliyordu ve bedel ödeyecekti..

ESKİ DANIŞMAN DA "DARBE OLABİLİR" YAZMIŞTI

"Türkiye'nin Erdoğan sorunu, yıllardır inşa halinde. ABD yetkilileri, yıllardır sorunun korktukları kadar kötü olmadığını ya da meselenin kendi kendine hallolacağını ve böylelikle yeryüzündeki en önemli jeo-stratejik toprakların bir bölümü üzerine kurulu eski bir müttefik hakkında zor kararlar alma durumuyla karşı karşıya kalmaktan kurtulacaklarını umdular. Ancak ihtiyat galip gelmedi. Tersine, Erdoğan problemi giderek kötüleşiyor, Metastas yapıyor (yayılıyor), ve ABD çıkarları için büyük tehlikeler yaratmaya devam ediyor. Er ya da geç bir hesaplaşma günü yaşanması ihtimal dahilinde. ABD, zararlarını azaltma hazırlıklarına şimdiden başlamalı."

STRATFOR'DAN DARBE PROPAGANDASI

Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz'da da ilginç haberler geldi ABD'den..

CIA'ye yakınlığı ile bilinen Stratfor düşünce kuruluşu o gece cuntacıların açıklamalarını detaylı bir şekilde paylaştı..

Türkiye'de ordunun sıkıyönetim ilan ettiğini ve yönetime el koyduğunun netleştiğini savundu..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemde otoriterleştiğini ileri süren Stratfor bu durumun darbeye giden sürece zemin hazırladığını iddia etti.

Hatta daha da ileri giderek cuntacıların Kuzey Irak'taki askerlerini geri çekme kararı aldığına dair bir mesaj yayınladı.

Ancak Stratfor ilerleyen saatlerde 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar'ın 'darbeyi desteklemiyoruz' açıklaması ile adeta şaşkınlığa uğradı.

Bu açıklamadan sonra sosyal medyada hükümetin açıklamalarına da yer vermeye başladı..

Hemen ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'ten İstanbul'a hareket ettiğini radar görüntüleri ile paylaştı.

Sanki cuntacılara yol göstermeye çalışıyormuş gibi bir tavır takındı

Ancak darbe girişiminin başarısızlığı netleşince bu kez başarısızlığın sebebini sorgulamaya başladı..

Yayınladığı analizde darbe kalkışmasının Gülen'e bağlı bir grup tarafından yapılmış olabileceğinin işaretlerinin olduğunu belirten Stratfor milletin destek vermemesinin darbeyi başarısız kıldığı yorumunu yaptı.

ABD TÜRKİYE'NİN YANINDA YER ALACAK MI?

Peki Amerika'da Türkiye'deki durumu değiştirmenin tek yolunun bir 'darbe' olduğu yönünde yapılan yayın ve değerlendirmeler son bir kaç aydır neden artmıştı?

Sürekli darbe çağrıları yapılmasının sebebi neydi?

Amerika Türk milletinin demokrasi zaferine bundan sonraki süreçte nasıl bir destek verecek? Bu sorular cevap bekliyor..

http://www.ahaber.com.tr/analiz/2016/07/21/ciaden-darbe-itirafi

banner229
Son Güncelleme: 21.07.2016 11:48
Anahtar Kelimeler:
CIAden Darbe Itirafı.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol