banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
03 Haziran 2014 Salı 13:35
CHP'li Tanal: Gezicilere İstanbul'un farklı hukuku uygulanıyor

Mahmut Tanal, Gezi protestoları nedeniyle gözaltına alınanlara destek vermek için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Basın mensuplarına açıklamalar yapan Tanal, hem gözaltı süreleri hem de gözaltındakilerin haklarının verilmemesine ilişkin bilgiler verdi. Türkiye'nin her yerinde uygulanan hukukun aynı olması gerektiğini ancak uygulamada bunu göremediklerini belirten Tanal, "Ülke genelinde tek bir hukuk vardır. İstanbul'un hukukuyla Antalya'nın, Ankara'nın, Tekirdağ'ın, Hakkari'nin, Diyarbakır'ın hukuku aynıdır derler. Gezi olaylarında gözaltına alınan insanların tamamı ülke genelinde serbest bırakıldığı halde İstanbul'un farklı hukuku uygulandığı için ve gözaltılarının uzatılma gerekçeleri hep kes yapıştır kopyalama yöntemiyle aynı şekilde gözaltı süreleri uzatılmış. Şu anda 35 arkadaşımız gözaltında. İfadeleri alınmaya başlanmıştır." diye konuştu.

Gözaltında tutulanlardan birinin savcı tarafından serbest bırakıldığını ancak bu kişinin hala adliyede tutulduğunu savunan Tanal, "Mahkeme kararlarına bu siyasiler uymaz, yürütme uymaz, savcının kararına polis uymaz... Bu kararları biz nerede uygulayacağız." diye sordu.

CHP'li Tanal, gözaltında tutulan kişilere sabah kahvaltısı ve öğle yemeği verilmediğini, ihtiyaçlarının avukatlar tarafından karşılandığını belirten Tanal, "Emniyet şu aşamada gözaltında bulunanlar için yemek vermediği için eziyet suçunu işlemiştir." diyerek resen soruşturma başlatılması gerektiğini savundu.

Son Güncelleme: 03.06.2014 13:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177