banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Mart 2014 Pazar 08:27
CHP’li Sarıgül, Cemaat’in Türkçe Olimpiyatları’na sponsor olacak

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Bundan sonra Türkçe Olimpiyatları’nı yapamazlar. O iş bitti” sözleri üzerine CHP İstanbul heyeti Mustafa Sarıgül’den Cemaat’i sahiplenen açıklamalar geldi. CNN Türk’te “Hafta Sonu Keyfi” programına konuk olan Sarıgül, Başbakan Erdoğan’ın daha önce Arena Stadı’nda Fethullah Gülen’i Türkiye’ye çağırdığı sözlerini hatırlattı. Sarıgül, “Türkçe Olimpiyatları artık yapılmayacak mı?” sorusuna da “Daha görkemli bir şekilde kutlanacak” diyerek yanıt verdi.

Cemaat’i Atatürkçü yaptı

Olimpiyatların organizasyonu için Cemaat’e yardımcı olacağını ifade eden Sarıgül şunları söyledi: “Ben değil Türkiye Cumhuriyeti’nin her vatandaşı 109 ülkeden ayrı olarak İstanbul’a gelen, yurttaşlara oradan Türkçe konuşarak, ayyıldızlı bayrağımızın dalgalandığı, İstiklal Marşı’mızın okunduğu Atatürk’ün resimlerinin bulunduğu okullara destek vermekle mükelleftir ve ben elimden gelen desteği yaparım.” Sargül Cemaat’e vereceği desteği Twitter hesabından paylaştığı mesajla da ilan etti.

Gezi’de yok, Olimpiyatlar’da var

Sarıgül geçen Mayıs ayı sonunda başlayan11. Türkçe Olimpiyatları’na da katılmış ve burada yaptığı açıklamada “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yapması gereken bir oluşumu gönüllüler ordusu yapmış vaziyette. Olimpiyatlar’da bulunmaktan, bu düşünceyi hayata geçiren herkesten Allah razı olsun diyorum” demişti. Olimpiyatlar’a giden Sarıgül’ün aynı tarihlerde devam eden Haziran Ayaklanması eylemlerine hiç katılmaması ise tepki çekmişti.

Son Güncelleme: 23.03.2014 13:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177