banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Haziran 2016 Çarşamba 16:42
CHP'li Böke'den Başbakan Yıldırım'a eleştiri
banner188
banner213
banner230

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Böke, "Beyazı ağır basan bir Türkiye'yi mutlaka inşa edeceğiz. Bugün Gezi hala TOMA'lar tarafından korunuyor. Tek adam bu Gezi ruhunun ne olduğunu anlayamadığını oraya yığdığı TOMA'larla gösteriyor. Gezi sandıkları gibi tek bir ağacın savunması değildi. Gezi tarihsel bir kırılmaydı. Gençler, hep birlikte var olmak istiyoruz demekti. Karanlığa hapis edilmeyeceğiz haykırışıydı. Gezi'de hayır denilen her şey iktidar tarafından yapılmaya devam ediyor" diye konuştu.

"KADINLAR, SADECE DOĞURSUN YAKLAŞIMINI REDDEDİYORUZ"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını eleştiren Böke, "Bu rejim, insana değer vermeyen kadını küçük gören bir rejim. Kadının hayatına hükmetmeyi kendisine hak gören bir rejim. Cumhurbaşkanı kadınlar adına konuşmayı yine kendisine hak görüyor. Bir kadın rolü üstleniyor. Bırakın kadınlar kendi meselelerini kendileri konuşsun. Cumhurbaşkanının bu çıkışı sadece siyasi bir polemik değildir. Kendi yürütmek istediği siyasi programın tarifidir. İnsana, kadına, çocuğa değer vermeyen bir yaklaşım sergilemektedir. Daha çok çocuk değil, Türkiye'de dünyaya gelen bütün çocuklara daha iyi gelecek vaat ediyoruz. Çocuklara verilen imkan önemli olmalı. Kadınlar, sadece doğursun yaklaşımını reddediyoruz. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek vaat edecek her tür çalışmayı yürütmeye devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.

"SARAY, KENDİ YANINDA SEPET GİBİ TAŞIYIP ÇAY TOPLATACAĞI BİR HUKUK İSTİYOR"
Böke, "Türkiye'nin bütün kurumları itibarsızlaştırılmış. Saray, kendi yanında sepet gibi taşıyıp çay toplatacağı bir hukuk istiyor. Yargıya çay toplatıp, parti propagandasını alkışlatanlar bize demokrasiyi öğretmezler" dedi.

"BU AKP'NİN ALNINDAN ASLA SİLİNEMEYECEK KARA BİR LEKEDİR"
Böke, "Bu rejim, çalıyor, çırpıyor. Çalanları da kolluyor. Halının altına süpürdüğü pisliklerin kokusu artık Amerika'dan çıkıyor. Türkiye'de yargı tarafından örtbas edilmiş olan yüzyılın yolsuzluğu başka ülkelerde bütün dünyaya ifşa ediliyor. Rıza Sarraf Türkiye'de talan ekonomisinin sonucu olarak ortaya çıkmış bir gerçektir. Piyondur. Bu AKP'nin alnından asla silinemeyecek kara bir lekedir" dedi.

"İZMİR HALKI, BİNALİ YILDIRIM'I DEĞİL BAŞBAKAN, BELEDİYE BAŞKANI OLARAK BİLE SEÇMEDİ"
Böke, "Bu rejim parti propagandasını yargıya alkışlatırken kendisi de yargıyı çiğnemektedir. Bu saray Cumhurbaşkanı İzmir'de bir parti propagandası sırasında Başbakan ile birlikte çıktı dedi ki, "İzmir bir Başbakan çıkardı" İzmir halkı, Binali Yıldırım'ı değil Başbakan, belediye başkanı olarak bile seçmedi. Bir seçilmiş değil, atanmış bir başbakan ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

(DOKUNULMAZLIKLAR) "HER MİLLETVEKİLİ KENDİ İRADESİ VE VİCDANI İLE BAŞ BAŞA KALARAK KARAR VERMİŞTİR"
Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin bir soru üzerine Böke, "Dokunulmazlıklar konusunda CHP'nin tavrı kesindir. Anayasada tarif edildiği şekilde her milletvekili kendi iradesi ve vicdanı ile baş başa kalarak karar vermiştir. Bunu korkusuzca yapmıştır" dedi.

"KİMSENİN CHP'YE DEMOKRASİ DERSİ VERME HAKKI YOK"
Böke, "Siyasetin dedikodular üzerinden yapılması üzücü. Özellikle HDP'nin, CHP'ye demokrasi samimiyet testi yapmasını da açıkçası komik buluyorum. Kimsenin CHP'ye demokrasi dersi verme hakkı yok" dedi.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 16:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol