banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
19 Mayıs 2016 Perşembe 20:37
CHP'den Dürümlü'ye taziye ziyareti

DİYARBAKIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, beraberinde CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile milletvekilleri Mehmet Bekaroğlu, Ali Şeker, Niyazi Nefi Kara, Akın Üstündağ ve CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ile 12 Mayıs'ta Dürümlü mezrasında PKK'lı teröristlerce 15 ton patlayıcı yüklü kamyonla gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitirenler için Tanışık köyünde kurulan taziye evine geldi.

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ile görüşüp, başsağlığı dileyen heyet adına açıklama yapan Budak, milletvekilleriyle birlikte taziye için geldiklerini belirterek, buraya bir ateş düştüğünü, ateşin sadece köye değil, tüm ülkeye düştüğünü söyledi.

"Ateş sadece Doğu ve Güneydoğu değil, bütün ülkemizi sarmış durumda"

Budak, büyük bir katliam ve vahşetle karşı karşıya olduklarını, bu olayların ne ilk ne de son gibi göründüğünü ifade ederek, 1980'li yıllardan beri ülkenin çatışmalara sahne olduğunu kaydetti.

Acılarının büyük olduğunu dile getiren Budak, patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. Budak, "Terörü, teröristi, teröre yardım ve yataklık edenleri lanetliyoruz." diye konuştu.

Gazetecilerin, "Patlamada yakınlarını kaybedenlerin sizden bir talebi oldu mu?" sorusu üzerine Budak, hayatını kaybedenlerin yakınları ve muhtar ile görüştüklerini, saldırının faillerinin bulunmasını istediklerini aktardı.

Tanrıkulu da silahla, şiddetle ve terörle Türkiye'de bu meselenin çözülemeyeceğini her ortamda ifade ettiklerini, bu vahşeti ve katliamı kınadıklarını söyledi.

Buradan bütün Türkiye'ye seslendiklerini aktaran Tanrıkulu, bu ölümlere dur demeleri gerektiğini, çatışmanın, terörün, şiddetin bitmesi ve sonlanması gerektiğini bildirdi.

Muhabir: Nurten Aslan, Ahmet Kaplan, Şükrü Gündüz

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 19.05.2016 20:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177