banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
19 Ocak 2016 Salı 13:32
CHP'de 'örgütün dediği' oldu
banner188
banner213
banner230

Hafta sonu gerçekleştirilen CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nda, 990 oy ile yeniden Genel Başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'na destek sunan delege, Parti Meclisi (PM) seçimlerinde ise 'yönetimin değiştirilmesi' mesajını verdi.

CHP'nin, Genel Başkan, PM ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçildiği 35. Olağan Kurultayı, hafta sonu Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

İlk gün genel başkan seçiminin yapıldığı kurultayın ikinci gününde, kurultaydan sonra en yetkili kurul olan 60 kişilik PM ve 15 kişilik YDK üyeleri belirlendi.

İstanbul ve İzmir delegeleri etkili oldu

İstanbul ve İzmir delegeleri adeta kurultayın 'kaderini' belirledi. Buradaki delegelerin ortak hareket etmesi, İstanbul ve İzmir'den listede olmamasına rağmen, çok sayıda ismin PM'ye girmesini sağladı. Bugüne kadar Kemal Kılıçdaroğlu'nun tüm listelerinde yer alan İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ilk kez liste dışı kaldı.

Bundan sonra ne yapacak?

Resmi sonuçların açıklanmasının ardından, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun usul olarak yeni PM'yi toplaması gerekiyor. Kılıçdaroğlu'nun yeni PM'yi cumartesi günü toplaması bekleniyor. Aynı gün yeni MYK'nın da açıklanacağı ifade ediliyor. Kurultayda yapılan tüzük değişikliği MYK'nın sayısının belirlenmesinde Kılıçdaroğlu'na yetki veriyor. Bu nedenle Kılıçdaroğlu'nun daha önce 17 olan MYK üye sayısını düşürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu sayının 8 ile 14 arasında değişmesi bekleniyor.

MYK'da kimler olacak?

Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi dışındaki çok sayıda ismin PM'ye girmesi ise yeni MYK'da sürprizler yaşanmasına neden olacak.

Beklenen isimlerin PM'ye girememesi nedeniyle MYK'da yeni isimler yer alacak. Ancak Bülent Tezcan, Selin Sayek Böke, eski Musul Konsolosu Öztürk Yılmaz, Erdal Aksünger ve Hakkı Süha Okay'ın yeni MYK'da yer alması öngörülüyor.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 19.01.2016 13:32
Anahtar Kelimeler:
CHPOlağan KurultayMesaj
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol